Gliwice: Politechnika Śląska po raz kolejny najlepsza w Polsce! Rozstrzygnięto IV edycję „Doktoratów wdrożeniowych”.

0
1334

Politechnika Śląska po raz kolejny najlepsza w Polsce! Rozstrzygnięto IV edycję projektu dotyczącą „Doktoratów wdrożeniowych”

 

W rozpoczynającym się już niedługo roku akademickim 2020/2021 aż 629 doktoratów będzie realizować projekt „Doktorat wdrożeniowy” w ramach IV edycji programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tym roku aż 64 wnioskodawców otrzymało możliwość przygotowania doktoratów wg takiego właśnie systemu. Po raz kolejny największą ilość doktoratów zgłosiła Politechnika Śląska. 

 

Głównym celem projektu „Doktorat wdrożeniowy” jest utworzenie warunków sprzyjających nawiązaniu ścisłej współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym, a środowiskiem z branży gospodarczej. W ramach uczestnictwa w projekcie jest możliwość uzyskania stopnia naukowego doktora z równoczesnym wparciem funkcjonowania przedsiębiorstwa bez rezygnacji z pracy zawodowej. Doktorant, przygotowując rozprawę doktorską, pracuje pod opieką zarówno opiekuna naukowego z uczelni (promotora) jak i opiekuna przemysłowego ze swojego zakładu pracy. W ramach realizacji doktoratu doktorant otrzymuje podwójne wynagrodzenie – jedno za pracę w swoim przedsiębiorstwie, a drugie w ramach stypendium, które będzie otrzymywał przez cały okres realizacji doktoratu ale nie dłużej niż przez 4 lata. MNiSW podkreśla, że realizacja doktoratu w taki sposób to dla potencjalnego doktoranta same korzyści – stąd coraz większa liczba chętnych do uczestnictwa w programie na takich zasadach.

Od roku 2019 do podstawowej ścieżki „Doktoratu wdrożeniowego” tzw. „Doktorat wdrożeniowy I”) wyznaczono także dodatkowy moduł obejmujący zagadnienia ze sztucznej inteligencji – tzw. „Doktorat wdrożeniowy II”. W ramach tego modułu możliwe jest przygotowanie rozprawy doktorskiej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w procesach działalności społecznej lub technologicznej w tym tych związanych z tzw. cyberbezpieczeństwem.

W rozstrzygniętej właśnie IV edycji projektu zawnioskowało 91 uczelni i instytutów co dało łącznie liczbę 732 kandydatów i to właśnie Politechnika Śląska zgłosiła tych kandydatów najwięcej bo aż 100 (łącznie w modułach „Doktorat wdrożeniowy I” oraz „Doktorat wdrożeniowy II”. „Doktoraty wdrożeniowe na Politechnice Śląskiej realizuje się w specjalnie do tego celu stworzonej jednostce o nazwie Wspólna Szkoła Doktorska. Obecnie trwa nabór do tejże szkoły na rok akademicki 2020/2021. 

 

Autor: Damian Miara, źródło: MNiSW