Dziś przed godziną 9.00 w Gliwicach potrącona przez samochód została 11-letnia dziewczynka prawidłowo przechodząca przez oznakowane przejście dla pieszych. Do zdarzenia doszło w ścisłym centrum, na ul. Wybrzeże Armii Krajowej, przy mostku nad Kłodnicą. Tym razem skończyło się na siniakach. Dorosły za kierownicą dał dziecku niezasłużenie bolesną lekcję: część naszych kierowców nie dba o prawa i bezpieczeństwo pieszych, a tym samym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą przekraczać jezdnię ze zdwojoną uwagą.

Policjanci surowo rozliczą kierowcę skody za spowodowanie opisanej kolizji. Mężczyzna tłumaczył, że nie zauważył pieszej. Na szczęście nie jechał szybko – w innym przypadku zdarzenie mogło skończyć się tragicznie.
Ten przykład jest dla nas wszystkich nauką: mimo stosowania się do przepisów przez jednego z uczestników, zawsze może zdarzyć się ktoś, kto popełni błąd. Kierowcy nie mogą generować zagrożeń swoją rutynową, szybką jazdą.
Dziś, w ramach działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, w różnych miejscach naszego miasta i powiatu patrole drogówki, wyznaczone tylko do tych zadań, będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść. Za niebezpieczne zachowania i zagrożenie bezpieczeństwa pouczeń nie przewiduje się.

Info: KMP Gliwice