Policjanci z Gliwic zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie niemal 130 zarzutów popełnienia przestępstwa 32-letniemu mieszkańcowi powiatu gliwickiego. Mężczyzna jest podejrzany o nielegalne rozpowszechnianie gier w wersji cyfrowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach od początku bieżącego roku zajmowali się sprawą nielegalnego rozpowszechniania gier w wersji elektronicznej. W wyniku przestępstwa poszkodowana firma wyceniła swoje straty na kwotę niemal 30 tys. zł.

Dowody pozwoliły przedstawić podejrzanemu 32-latkowi blisko 130 zarzutów popełnienia przestępstwa. Było to możliwe dzięki skrupulatnemu zbieraniu i analizie materiału dowodowego, systematycznie pozyskiwanego w sprawie, oraz współpracy z portalem aukcyjnym i podmiotem reprezentującym pokrzywdzonego.

Z ustaleń gliwickich policjantów wynika, że mężczyzna kupował gry w wersjach elektronicznych, po czym sprzedawał je wraz z dostępem do konta na aukcjach internetowych. Wszystkich czynów dopuścił się w latach 2015-2020. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Zgodnie z ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych, podejrzanemu grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Art. 116 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku

Info: KMP Gliwice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here