Katowice: Dzień Życia Konsekrowanego w archidiecezji

0
477

Katowice: Dzień Życia Konsekrowanego w archidiecezji (zapowiedź)

 

    2 lutego br., w święto Ofiarowania Pańskiego, już po raz 25 obchodzony będzie, ustanowiony przez św. Jana Pawła II, Dzień Życia Konsekrowanego.

Rzecznik Archidiecezji Katowickiej – ks. Tomasz Wojtal o Dniu Życia Konsekrowanego

Tego dnia, tradycyjnie w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 12:00, będzie sprawowana uroczysta Eucharystia za osoby konsekrowane. „Będziemy dziękować Bogu za ich świadectwo życia i posługę w archidiecezji oraz prosić o potrzebne dla nich łaski, w tym także o nowe powołania do życia konsekrowanego” – napisał w rozesłanym do parafii komunikacie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Zaapelował, aby modlitwy i znaków pamięci o osobach konsekrowanych nie zabrakło tego dnia w parafiach, szczególnie tam, gdzie one na co dzień żyją i posługują.

 

W komunikacie przesłanym do parafii abp Skworc poinformował, że w archidiecezji katowickiej aktualnie żyje i posługuje 182 zakonników z 11 zgromadzeń męskich, 653 siostry z 22 zgromadzeń żeńskich, 68 pań w 11 instytutach świeckich, 16 dziewic konsekrowanych, 5 wdów konsekrowanych oraz 4 osoby w stowarzyszeniu życia apostolskiego. „W sumie w archidiecezji katowickiej żyje praktyką rad ewangelicznych ubóstwa, czystości i posłuszeństwa 928 osób w bogatej panoramie różnych form życia konsekrowanego. Podejmują one różnorodne formy modlitwy i posługi apostolskiej, przyczyniając się do budowania wspólnoty naszego lokalnego Kościoła” – podsumował metropolita katowicki. Dodał, że przypominają one swoim stylem życia, że naszym celem jest udział w Królestwie niebieskim.

 

Abp Skworc zwrócił uwagę, że na szczególne zauważenie zasługują siostry klauzurowe – karmelitanki i wizytki, którym wyraził podziękowanie za posługę wytrwałej modlitwy. „Formą podziękowania niech będzie ofiara materialna, złożona w święto Ofiarowania Pańskiego, która zostanie im przekazana na utrzymanie” – zachęcił diecezjan.

XXIV Dzieñ Osób Konsekrowanych