PHOTO: CEZARY PECOLD/AGENCJA SE/EAST NEWS LODZ, ULICA 6 SIERPNIA. 06.10.2010 DAWID BRATKO ZOSTAL ZATRZYMANY PRZEZ POLICJE PO TYM JAK PROBOWAL SPRZEDAWAC DOPALACZE POMIMO ZAKAZU HANDLU NIMI ORAZ ZAPLOMBOWANIA SKLEPU. ZA LADA SWOJEGO SKLEPU Z DOPALACZAMI SPRZEDAWAL PRODUKTY O NAZWIE VOO DOO. NZ: PREPARATY, KTORE PRZED MOMENTEM SPRZEDAL DAWID BRATKO. VOO DOO DOPALACZ DOPALACZE NARKOTYK NARKOTYKI SPRZEDAZ TOREBKA REKA DLON SKLEP ZATRZYMANIE DAWID BRATKO

Nowe substancje psychoaktywne, „dopalacze”, będą szybciej wycofywane z rynku w Unii Europejskiej. Ich produkcja i dystrybucja będzie podlegała sankcjom karnym, tak jak w przypadku narkotyków.  Parlament Europejski przyjął nowe przepisy w tej sprawie.

„Dopalacze” są związkami chemicznymi, które nie są nielegalne i można je otwarcie sprzedawać, mimo że ich działanie jest podobne do działania nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina, heroina, marihuana lub ecstasy. Jednak po objęciu zakazem i wycofaniu z rynku produkcja, dystrybucja oraz sprzedaż substancji uznanych za niebezpieczne może być zagrożona maksymalną karą co najmniej dziesięciu lat pozbawienia wolności, tak jak w przypadku innych nielegalnych narkotyków.

Władze krajowe będą miały sześć miesięcy, zamiast 12, na wdrożenie decyzji UE. Ulepszona zostanie również wymiana informacji poprzez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA).

Przyjęte przez Parlament Europejski zmiany w przepisach skracają również o połowę czas badania ryzyka związanego z nową substancją psychoaktywną oraz wprowadzenia środków kontrolnych w UE, jeśli jest to konieczne, aby nadążyć za szybkim rozwojem sytuacji na rynku.

Wzmocniona została także rola Europolu, który z pomocą systemu wczesnego ostrzegania oraz procedur oceny ryzyka będzie sprawdzał, w jakim stopniu organizacje przestępcze zaangażowane są w wytwarzanie i rozprowadzanie tego typu substancji.

Państwa członkowskie UE mają 12 miesięcy na wprowadzenie zmian w dyrektywie do przepisów krajowych. Rozporządzenie zacznie obowiązywać z końcem okresu przejściowego. Podobne rozwiązania znalazły się w projekcie ustawy opracowanej w Ministerstwie Zdrowia.