Dzisiaj w Czerwionce-Leszczynach odbyło się „Święto makówek”.

0
624


Tych z czytelników, którzy już uczestniczyli wydarzeniu nie musimy przekonywać, że to właśnie u nas bezpłatnie skosztować mogliście najwspanialszych makówek, a przygotowały je przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Czerwionki-Leszczyn.

W festiwalu makówkowych smaków można było posmakować różnorodnych odmian tego świątecznego deseru. Poza tradycyjnymi, były również makówki włoskie – z makaronem i orzechami, makówki kawowe, piernikowe, czekoladowe, z kokosem, budyniem, ajerkoniakiem i wiele innych.

Ten wyjątkowy, spożywany tylko raz w roku deser przedstawicielki wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny wykonują po mistrzowsku. Sekretem jest, jak mówią, serce wkładane w przygotowanie potrawy i przekazywana z pokolenia na pokolenie receptura. Mak, bułka, bakalie, mleko z masłem – to właśnie najpopularniejszy przepis na tę tradycyjna śląską potrawę wigilijną.

Na uczestników jarmarku czekało także 100 choinek, które rozdalismy w świątecznych konkursach.

Nie zabrakło występów artystycznych – kolęd, pastorałek, była także rozgrzewająca świąteczna zumba.

Jarmark stanowił również okazję do zakupu niepowtarzalnych ozdób i dekoracji świątecznych oraz bożonarodzeniowych specjałów kulinarnych.

Harcerze Hufca ZHP w Czerwionce-Leszczynach przekazali na Państwa ręce Betlejemskie Światło Pokoju.

„Święto makówek” odbyło się dzisiaj – 20 grudnia, rozpoczęło się „Biegiem po moczkę i makówki” w Stanowicach o godz. 12.00, natomiast Jarmark Świąteczny zorganizowany został na placu rekreacyjno-wypoczynkowym na terenie zabytkowego osiedla familoków w Czerwionce od godziny 17.00.

….image description