Kronika policyjnaRybnik

Jazda na „podwójnym gazie”, czynny zakaz, brak uprawnień…

Policjanci z rybnickiej drogówki zatrzymali wczoraj kierujących, którzy odpowiedzą m.in. za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, jazdę bez uprawnień, czy złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Po raz kolejny apelujemy do kierujących o rozsądek, szczególną ostrożność i zdjęcie nogi z gazu!

 

Wczoraj, około 17.00 w Jankowicach na ulicy Nowej, policjanci ruchu drogowego rybnickiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości kierującego. Wynik badania na alkomacie wykazał w jego organizmie ponad 0,6 promila. Po sprawdzeniu w bazach policyjnych okazało się, że 57-letni mieszkaniec Rybnika posiada czynny zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przez Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskiem obowiązujący do września 2019r. W związku z nowelizacją przepisów dotyczących kierowców którzy prowadzili pojazd w okresie, na który sąd odebrał im prawo jazdy, 57-letni rybniczanin musi liczyć się ze srogimi konsekwencjami złamania sądowego zakazu. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności oraz obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

Dwie godziny później, na ulicy Boguszowickiej, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fordem. Stróże prawa sprawdzili stan trzeźwości 35-letniego rybniczanina. Wynik badania na alkomacie wykazał w jego organizmie 0,3 promila alkoholu. Po sprawdzeniu w bazach policyjnych okazało się, że 35-latek nie posiada prawa jazdy, a samochód nie jest ubezpieczony. Kierujący nie posiadał także dokumentów, które wymagane są podczas kontroli drogowej.

Przypominamy:

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo

2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu stanowi znamię wykroczenia:

Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo

2) obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo:

Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.