III Knurowski Jarmark Bożonarodzeniowy

0
611

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, bo to czas prezentów i niespodzianek. W trakcie tego miesiąca jest wiele radosnych obchodów, do których należą święta Bożego Narodzenia.

Przyszedł czas adwentu, czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Przygotowujemy się do świąt duchowo, materialnie, mentalnie i zamiast zwolnić tempo, przyspieszamy. Od pierwszego grudnia kuszą nas piękne, świąteczne witryny sklepów, biegające Mikołaje, promocje i szał przedświątecznych zakupów. Jednak podczas adwentu wskazane jest, by  choć na chwilę zatrzymać się, znaleźć czas dla siebie i przyjaciół. Gdyż warto w tym magicznym okresie udać się na Jarmark Bożonarodzeniowy zwłaszcza jeśli się nie ma pomysłu na prezent.

Jarmark to idealne miejsce dla każdego, kto chce poczuć świąteczny nastrój wszystkimi zmysłami i przy okazji zrobić świąteczne zakupy w asyście unoszącego się w powietrzu zapachu przypraw korzennych.

Takim pięknym wydarzeniem przedświątecznym – jarmarkiem- może także pochwalić się od jakiegoś czasu miasto Knurów.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Knurowie zagościł na Arenie w parku przy ul. F. Ogana już po raz trzeci.  Start kiermaszu świątecznego rozpoczął się wraz z zapadnięciem zmroku  – 16 grudnia 2018 roku (w sobotę) i potrwa do niedzieli ( 17 grudnia 2018 roku),  Z doskonałej propozycji świąteczno-weekendowej można skorzystać w godz. od 17:00 do 20:00, a w niektórych przypadkach – do ostatniego klienta.

Z roku na rok jarmark świąteczny w Knurowie się rozrasta,  jest coraz ciekawszy, piękniejszy,  z licznymi atrakcjami  i dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Huczna, pełna magii i radości miejska impreza zaskoczyła stałych bywalców lekko odświeżoną formułą i nowościami. A to za sprawą 23 usytuowanych wokół Areny – niezwykłych, malowniczych, drewnianych domówi handlowych, gdzie można skorzystać z bardzo bogatej oferty kupców.

Każdy kto pojawił się na jarmarku mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie czy na urokliwe dekoracje domu i ogrodu lub na oryginalny prezent dla bliskich. Na stoiskach  nie zabrakło ozdób choinkowych i świątecznych, jak również rękodzieła – od nietuzinkowej biżuterii po efektowną ceramikę, skończywszy na zabawkach dla dzieci . Oferowano również smakołyki i pyszności w postaci:  wypieków, wędlin, serów, naturalnych przypraw i słodyczy. Na zmarzniętych czekały aromatyczne grzane wina i miody, gorąca herbata oraz regionalne przysmaki uwielbiane przez całe pokolenia. W kuchni polowej można skosztować pysznych specjałów polskich: żurek, bigos i grochówkę.

Spacerując po jarmarki można natchnąć się na stanowisko Drużyny Harcerskiej i Gromady Zuchowej stacjonującej przy parafii M.B. Częstochowskiej pod kierownictwem druha harcmistrza Piotr Larysza, która sprzedawała gorącą herbatę dla zziębniętych  oraz ozdoby świąteczne własnoręcznie wykonane.

Ponadto uczestnicy kiermaszu świątecznego mogli podziwiać żywe choinki przygotowane i udekorowane przez dzieci z knurowskich przedszkoli.

Organizatorzy nie zapomnieli o atrakcjach dla najmłodszych. Gwarancją niezapomnianych przeżyć okazała się po raz kolejny wenecka karuzela. W ten sposób dzieci miały możliwość na chwilę przenieść się do zaczarowanej krainy bajek.

Nie było by magii świątecznej, gdyby nie pojawił się  na III Jarmarku Bożonarodzeniowym Mikołaj i przy jego boku Śnieżynka. Goście Specjalni nie byliby sobą, gdyby nie zintegrowali się z mieszkańcami Knurowa. By tego dokonać zadbali o odpowiednią linię muzyczną oraz konkursy, m.in.: śpiewanie kolęd czy pytania związane ze świętami.

Wyjątkowe chwile potrzebują wyjątkowych dźwięków i niezwykłej oprawy muzycznej. Aby ten moment świąteczny bardziej utkwiły w pamięci i we wspomnieniach ludzi, potrzebna jest dawka emocji, mnóstwo pozytywnej energii, którą jak zwykle zapewniła Orkiestra Dęta KWK „Knurów” pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka. Nastrojowa muzyka, która rozbrzmiewała ze sceny rozchodziła się po całym parku oraz niosła się po sąsiednich ulicach, budząc zaciekawienie przechodniów.

Poza tym pokazały swoje niebywałe zdolności i niespożytą energię – piękne i zgrabne mażoretki. Mimo mroźnej aury, dziewczyny w doskonały sposób zaprezentowały swe wdzięki w rozmaitych choreograficznie układach taneczno-marszowych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczkami.

Na przedświątecznym wydarzeniu nie zabrakło ciekawych zagadek, quizów i konkursów na temat świąt. Jednym z głównych punktów imprezy było wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród za konkurs plastyczny.  Laureatom konkursu plastycznego wręczyła nagrody pani mgr Brygida Dreślińska – kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Knurowie.

W  niedzielę, o godz. 17:00 na jarmarku pojawił się Adam Rams Prezydent Miasta Knurów, który złożył mieszkańcom miasta najserdeczniejsze życzenia świąteczne, szampańskiej nocy sylwestrowej oraz wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

U boku prezydenta pojawił się Tomasz Rzepa Przewodniczący Rady Miasta, który przyłączył się do życzeń oraz zachęcał do kupna ozdób.

W  niedzielnym finalnym programie artystycznym wystąpili młodzi wokaliści zespołu, w skład którego weszli: : Asia Świdrak, Agnieszka Gabryś, Daniel Grychtoł, Przemek Kondrat. W dalszej fazie można było posłuchać Chóru Kameralnego Slavica Musa z Knurowa.

III Jarmark Bożenarodzeniowy nie miałby możliwości zaistnieć, gdyby nie organizatorzy całego przedsięwzięcia: Urząd Miasta Knurów, Centrum Kultury i Caritas.

Impreza jest dobrą sposobnością do umocnienia więzi rodzinnych oraz wspaniałą okazją do zintegrowanie lokalnej społeczności. Dlatego kiermasz świąteczny wpisał się do gminnego kalendarza wydarzeń grudniowych jako pozycja stała, cykliczna.

Relacja: Agnieszka Łyko

 

Foto: Maciek Obczyński

Dzień II