Jaki zawód wybrać i jak wybrać, żeby nie żałować? To niektóre z pytań, na które starali się odpowiedzieć organizatorzy II Regionalnego Forum Doradztwa Zawodowego, które odbywa się w Katowicach.

W otwarciu drugiej edycji forum, które potrwa od 13 do 14 kwietnia br., uczestniczyła Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

„Spotykamy się, żeby zapoczątkować w waszych głowach proces decyzyjny, kim chcecie być w przyszłości i podpowiedzieć, czy decyzje, które podejmiecie, mogą okazać się słuszne. Rynek pracy się zmienia, skończyły się czasy, gdy w jednym zawodzie lub miejscu pracy można było pracować do emerytury. Musicie ciągle poszerzać swoje kompetencje i dopasowywać się do jego wymagań” – przekonywała młodych ludzi Małgorzata Ochęduszko-Ludwik.

II Regionalne Forum Doradztwa Zawodowego w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach to impreza adresowana przede wszystkim do uczniów. W czasie spotkania z młodzieżą organizatorzy chcą zapewnić młodym ludziom kontakt z doradcami zawodowymi w formie warsztatów grupowych i indywidualnych porad. To pozwoli przybliżyć uczniom lokalny rynek pracy oraz wymagania, jakie mają wobec przyszłych pracowników pracodawcy.

W trakcie konferencji inaugurującej forum przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy zaprezentowali tzw. barometr zawodów w regionie i przedstawili zawody, które obecnie stwarzają szanse na znalezienie interesującej pracy.

Drugi dzień forum, 14 kwietnia, to z kolei oferta przeznaczona dla uczniów, rodziców, nauczycieli, którzy chcieliby zapoznać się z ofertą edukacyjną, ofertą Młodzieżowych Centrów Kariery, Młodzieżowego Biura Pracy oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Rodzice i uczniowie będą mogli skorzystać z porad doradców zawodowych. Ponadto w dniach 13-14 kwietnia na terenie całego województwa śląskiego czynne będą punkty konsultacyjne dla rodziców i uczniów, na których czekać będą doradcy zawodowi udzielający indywidualnych porad.

Info: slaskie.pl