„Odjazdowy Bibliotekarz” to ogólnopolska akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy, miłośnicy książek i rowerów, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas.

Ten oryginalny pomysł na aktywną promocję czytelnictwa stał się strzałem w tzw. dziesiątkę, a zainicjowała go prawie dekadę temu najbardziej odjazdowa bibliotekarka z Łodzi, dr Paulina Milewska. Po trzech latach inicjatywę przejęła Fundacja Normalne – Miasto Fenomen oraz Stowarzyszenie Bibliosfera. W tym momencie lokalny projekt ewoluował do rangi kampanii ogólnopolskiej, a z czasem światowej (istnieje mutacja jej edycji pod nazwą Bicycool Library m.in. w Rumunii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Nepalu). Powstała nawet anglojęzyczna strona akcji bicycoollibrary.org, dzięki której bibliotekarze spoza naszego kraju mogą zgłosić w niej swój udział.

13 maja mimo pochmurnej aury w ramach tejże akcji dwie nauczycielki z Chudowa, Dagmara i Krystyna Krzysteczko wraz z grupą podopiecznych odwiedziły bibliotekę centralną GBP w Gierałtowicach. Zawsze życzliwy personel uraczył gości nie tylko porcją ciekawych informacji z życia biblioteki ale też słodkim dodatkiem. „ Jesteśmy zauroczeni ideą tej kampanii, gdyż zrywa ona ze stereotypowym postrzeganiem pracownika biblioteki” stwierdziła z uśmiechem pani Teresa. Radosny nastrój udzielił się młodym uczestnikom. Filip, uczeń szóstej klasy dał przykład jak korzystać z aparatu informacyjnego w bibliotecznej czytelni. Okazało się, że jedno hasło dotyczące dwukołowca może być okazją do inspirującej dyskusji, która trwałaby bez końca. Oczywiście podczas spotkania nie mogło zabraknąć bookcrossingu. Pani Dagmara została obdarowana kilkoma pozycjami książkowymi. Imprezę zakończyło – jak co roku – pamiątkowe zdjęcie naszych rowerzystów, miłośników książek, które wykonał czytelnik, tegoroczny maturzysta.

Już dziś zapraszamy miłych gości do odwiedzenia naszej placówki w przyszłym roku.

materiał: Lidia Pietrowska