KONCERT ŚWIĄTECZNO- NOWOROCZNY Z ORKIESTRĄ DĘTĄ OSP PRZYSZOWICE.

Tradycyjnie Nowy Rok witany jest w Gminie Gierałtowice niezwykle optymistycznie i radośnie, a wszystko to dzięki noworocznym koncertom z udziałem orkiestry dętej przyszowickich strażaków, pod batutą Mirosława Hajduka, który to koncert także tradycyjnie od wielu lat odbywa się w sali widowiskowo sportowej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Przyszowicach. Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor ZSP Przyszowice Aleksander Jendryczko, zaś wprowadzenie wygłosiła Maja Pytel. Prowadzenie oraz śpiew z publicznością Wojciech Miczka.  Na wstępie młodzież recytowała poezję, nawiązującą do tematu koncertu. W tym samym klimacie upłynęła I część „muzycznej noworocznej przygody na ścieżkach pięciolinii i poezji”, w której orkiestra zaprezentowała między innymi pieśń „Archanioł Boży Gabriel” (z udziałem publiczności). Wiersz Jana Lechonia „Kolęda” recytowała Martyna Barwińska. Kolęda „Bóg się rodzi”, była kolejnym utworem zagranym przez przyszowickich muzyków również z udziałem widzów. Kolejnym akcentem poetyckim wprowadzającym nastrój ciepła a także pewnego rodzaju nostalgii, był wiersz ks. J. Twardowskiego „O jednych i drugich”, recytowała Karolina Białecka. Publiczność stała się wespół z orkiestrą wykonawcą kolędy „Bracia Patrzcie jeno”, zaraz potem usłyszeliśmy za sprawą Mai Pytel „Wiersz dla dzieci o mędrcach” autorstwa ks. Twardowskiego. Mocnym akcentem kolędy „Mędrcy świata”, orkiestra zakończyła cykl dobrze znanych wszystkim utworów, po czym usłyszeliśmy wiązankę  „Christmas song”, w której znalazły się  takie szlagiery amerykańskich utworów bożonarodzeniowych jak; „Let is snow”, „Rocking around the christmas tree”, „Winter wonderland”, a także dobrze wszystkim znaną piosenkę „Santa Claus is coming to town” którą tym razem usłyszeliśmy  w wersji  instrumentalnej.

Życzenia” ks. Twardowskiego usłyszeliśmy w wykonaniu Emilii Kruczkowskiej, zaś utworem „Jingle Bells”, orkiestra zakończyła I część koncertu, zaś w przerwie można było skorzystać z kawiarenki przygotowanej przez Radę Rodziców ZSP Przyszowice.

ODSŁONA II

Zanim jeszcze orkiestra przeniosła nas  w świat muzyki rozrywkowej i klasycznej, publiczność została powitana wspomnieniem 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, oraz 100 rocznicy I Powstania Śląskiego. Odśpiewano Rotę, zaś orkiestra wykonała wiązankę pieśni żołnierskich.

Możliwość uczestniczenia w koncertach z udziałem wspomnianej orkiestry to nie tylko kolejny wspaniały wieczór, który poświęciliśmy Wielkiej Kulturze,(nie bez przyczyny pisanymi dużymi literami), ale jest to także swego rodzaju przygoda obfitująca w wiele muzycznych niespodzianek. Z pewnością, zarówno muzycy,  ich wysoki poziom, a także wiedza  muzyczna zarówno członków orkiestry jak kierownika zespołu, podbudowana pasją samego dyrygenta pozwalają na to, że każdy z utworów także tych znanych niejednokrotnie przebojów,  odbierany jest mimo wszystko na nowo. Bierze się to z tego, iż wiele znanych utworów, orkiestra wykonuje w nowych aranżacjach, dodając często nowe brzmienie, dynamikę i młodzieńczy temperament…

Znanym standardem jazzowym „Mercy”, mercy, mercy”,  orkiestra dokonała otwarcia II części koncertu. „Sway”, był kolejnym szlagierem wykonywanym przez wielu znanych artystów takich jak chociażby Frank Sinatra, Michael Buble i wielu innych. Warto dodać, iż  utwór ten wykorzystywany był także w ścieżkach dźwiękowych wielu filmów i seriali. Piosenka ta, podczas sobotniego koncertu otrzymała o wiele mocniejsze brzmienie. Znana, a jednak  inna, przy czym równie ciekawa jak ta sprzed lat. W świat zakochanych przeniósł nas utwór z repertuaru Al Bano Carrisi, czy Andrea Bocellego zatytułowany „Quando m’innamoro”, znana pieśń neapolitańska „O sole mio”, zakończyła część koncertu poświęconą włoskim przebojom muzyki rozrywkowej, już po chwili sala została porwana piosenką „Szła dzieweczka do laseczka”, w której to zastosowano niecodzienny pomysł z „pokazywaniem”. Kolejną odsłoną II części koncertu, którą zaproponowali publiczności muzycy z Przyszowic  była podróż po muzycznym krajobrazie Austrii i Niemiec, tak więc na początek „Alte Kameraden Swing”, a już po chwili dzięki orkiestrze oddaliśmy się całkowicie dziełom państwa Strausów, i kolejne z tym związane przeżycie przenoszące nas oczami wyobraźni na Złotą Salę Musikverein w Wiedniu, skąd to od wielu lat transmitowane są noworoczne koncerty z udziałem światowej sławy artystów. W sobotnim koncercie nie zabrakło także nieco „lżejszej gatunkowo” muzyki, a „Hey Jude” z repertuaru The Beatles w nowej aranżacji na zespół i orkiestrę był z pewnością choinkowym prezentem dla publiczności, w którym to utworze przy akompaniamencie orkiestry zaprezentowali swoje umiejętności; pianino – Mirosław Hajduk, gitara prowadząca – Szymon Musioł, gitara basowa – Tomasz Górka, saksofon – Maciej Górka, perkusja – Stefan Długaj. W plenery austriackich Alp przeniósł nas utwór „Schneewalzer”, zaś powtórnie na balową salę austriackiego pałacu przeniósł nas „Radetzky March” . Wspaniały wieczór z poezją i muzyką zakończyła wspólnie z publicznością wykonana kolęda „Cicha noc”, która to pieśń, choć zrodziła się dawno, także pod szczytami Alp austriackich, przetłumaczona na prawie wszystkie języki świata, w polskim brzmi chyba najpiękniej. Dyrygent żegnając się z publicznością dziękując wszystkim za przybycie, wspomniał także o owocnej współpracy muzyków chorzowskich, i księdzu Damianie, ofiarującemu swoją pomoc. Na koniec Wójt Gminy Gierałtowice złożył noworoczne życzenia, mieszkańcom oraz przybyłym na koncert gościom. Odśpiewaniem 100 lat dzisiejszej solenizantce, mieszkance Przyszowic pani Bronisławie Ogonek zakończono tegoroczny koncert.

 

materiał: Tadeusz Puchałka