Gliwice: Zakończył się trwający od sierpnia pilotażowy miejski projekt „Złota raczka dla seniora”.

0
250
Zakończył się trwający od sierpnia pilotażowy miejski projekt „Złota raczka dla seniora”.
 
  Z usług fachowców oferujących drobne naprawy gliwiccy seniorzy skorzystali 269 razy. Wykonane prace naprawcze wyceniono na 41,8 tys. zł.
 
   Dla wielu starszych osób samodzielne wykonanie nawet drobnych napraw w mieszkaniu jest bardzo trudne, a bywa że niewykonalne. Dlatego miasto zorganizowało usługę „Złota rączka dla seniora”, dzięki której naprawiono niemal 270 usterek. Fachowiec wzywany „na telefon” pomagał w szczególności osobom samotnym i chorym, które nie potrafiły sobie poradzić z domowymi naprawami i nie mogły liczyć na wsparcie bliskich osób. Każdy gliwiczanin po ukończeniu 60. roku życia mógł skorzystać z usług złotej rączki raz w miesiącu. Pomoc w ramach projektu była bezpłatna, ale koszt wykorzystanych do naprawy materiałów przekraczający 30 zł pokrywał senior.
Projekt spotkał się z pozytywnym odbiorem seniorów. Od 16 sierpnia do 17 grudnia wykonano 269 napraw na kwotę 41 834,89 zł.
Najczęściej – 146 razy – fachowiec wzywany był do usterek związanych z instalacją wodno-kanalizacyjną – złota rączka naprawiał cieknące pralki, usuwał wycieki z wc i nieszczelności bojlera czy kranu, regulował baterie, naprawiał niedrożne prysznice i zepsute spłuczki, doszczelniał zawory ciepłej wody i wymieniał grzałki w bojlerze.
77 usług dotyczyło prac stolarskich – regulacji stolarki okiennej, naprawy lub wymiany zamka, naprawy lub zawieszenia półek, wymiany zawiasów, założenia moskitiery, montażu karniszy i naprawy nóg w stole czy ławie.
39 usług związanych było z elektryką: wymiana gniazdek, naprawa wyłącznika lampy, naprawa pieca trójfazowego, sprawdzenie instalacji elektrycznej, zawieszanie i podłączanie żyrandola.
Najmniej wezwań dotyczyło awarii związanych z centralnym ogrzewaniem (5) i instalacją gazową (2).
Przypominamy, że usługę złotej rączki miasto uruchomiło na wniosek środowisk senioralnych – Rady Seniorów Miasta Gliwice, klubów seniora i osób indywidualnych. Zadanie zostało wpisane do Strategii Polityki Senioralnej Miasta Gliwice na lata 2021-2025.
 
Projekt „Złota rączka dla seniora” będzie kontynuowany.
 
 (mf)