Gliwice: Zadbaj o siebie, zbadaj się!

0
306
fot. Belova59 / Pixabay

Wirus zapalenia wątroby typu C, znany także jako HCV, często przebiega bezobjawowo. Niestety jego przewlekła postać może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, dlatego tak ważne jest, żeby go wcześnie wykryć. Mieszkańcy Gliwic mogą wykonać bezpłatne badanie w kierunku HCV w ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV”.

W Gliwicach badania wykonuje placówka ALAB Laboratoria sp. z o.o. przy ul. Zygmuntowskiej 84. Zbadać można się do końca 2022 roku. Wystarczy zgłosić się do laboratorium na badanie krwi i powołać się na akcję „Śląsk wolny od HCV”. Nie trzeba mieszkać na terenie Gliwic. Badanie można wykonać w dowolnym laboratorium ALAB na terenie Śląska (lista jest dostępna na stronie gwiazdanadziei.pl/slask-wolny-od-hcv/bezplatne-badania) – tam, gdzie będzie najwygodniej. Do badania krwi nie trzeba się przygotowywać.

W przypadku pozytywnego wyniku badania na obecność wirusa HCV, laboratorium przebada też surowicę w celu zweryfikowania, czy wirus jest aktywny – tzw. HCV RNA. W przypadku konieczności rozpoczęcia leczenia, pacjent otrzyma namiary na placówki, które prowadzą na Śląsku leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Wirus HCV często rozwija się niewykryty, a pacjent dowiaduje się o zakażeniu dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Dla przykładu: szacuje się, że w Polsce jest 150 tys. nosicieli wirusa, a tylko 14% z tej grupy o tym wie. Na wirusowe zapalenie wątroby typu C nie ma szczepionki, ale istnieją skuteczne leki, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka.

Akcję objął patronatem prezydent Gliwic Adam Neumann.

info: gliwice.eu