Gliwice: XVII Rajd św. Jerzego

0
960

5 miesięcy przygotowań, 3 trasy przez 3 dni, a na nich ponad 308 uczestników i organizatorów – w taki sposób kształtuje się bilans liczebny tegorocznego Rajdu św. Jerzego zorganizowanego przez Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej, który miał miejsce w dniach 26 – 28 kwietnia.

Rajd podzielony był na trzy trasy dostosowane do wieku uczestników – trasa zuchowa (dla dzieci w wieku 6 – 9 lat), trasa harcerska (dla dzieci w wieku 10 – 12 lat) oraz trasa starszoharcerska (dla dzieci w wieku 13 – 15 lat).

Podczas Rajdu zuchy spotkały Indianę Jonesa, który poprosił ich o pomoc w odnalezieniu skarbu. Wykonując zadania wymagające sprytu, kreatywności oraz zręczności
z powodzeniem wypełnili powierzoną im misję.

Harcerze na swojej trasie wcielili się w członków wywiadu wojskowego. Na początku myśleli, że jest to tylko szkolenie, jednak podczas Rajdu okazało się, że prowadzą profesjonalne zadania wywiadowcze.

Uczestnicy trasy starszoharcerskiej wcielili się w rolę detektywów – akcja fabuły rozgrywała się w 1921 r. w fabryce o nazwie „Lignoza”. Zadaniem uczestników było odkrycie, kto z pracowników fabryki wykrada proch.
Pierwszy dzień Rajdu dla zuchów i harcerzy starszych rozpoczął się w dzielnicy Knurowa – Krywałdzie; harcerze swój Rajd rozpoczęli w Rudzińcu, kontynuowali go zaś w Łączy. W sobotę wieczorem wszyscy spotkali się w Pilchowicach. W niedzielę rano Rajd zakończył się Mszą Świętą oraz apelem, podczas którego zwycięzcom wręczono nagrody.

Rajd został objęty patronatem honorowym przez Pana Jarosława Wieczorka – Wojewodę Śląskiego, Pana Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa Śląskiego, Pana Waldemara Dombka – Starostę Powiatu Gliwickiego oraz patronatem honorowym ze wsparciem finansowym przez Pana Zygmunta Frankiewicza – Prezydenta Miasta Gliwice.

info: phm. Katarzyna Moskała

foto: Kamil Widuch, Marek Pęczak