Wyjątkowe koncerty, wystawa plakatów i grafik z całego świata, warsztaty muzyczne –  dzisiaj startuje Jazz w Ruinach. Na scenie magicznych ruin teatru Victoria przy al. Przyjaźni zaprezentują się wschodzące gwiazdy polskiego i zagranicznego jazzu, a także młodzi twórcy współczesnej grafiki i plakatu. Nie zabraknie też atrakcyjnych warsztatów dla tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności.

Tegoroczny festiwal zaplanowano na dwa sierpniowe weekendy 3 – 4 i 10 – 11 sierpnia. Zainauguruje go występ młodzieży z Zespołu Jazzowego Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach (godz. 18.00). 3 sierpnia, o godz. 19.00 zostanie otwarta wystawa plastyczna Jazz is woman and woman is jazz, a 15 minut później na  scenie pojawi się Szymon Mika Trio. Utalentowany gitarzysta z Maxem Muchą (kontrabas) i Zivem Ravitzem (perkusja) zaprezentują utwory z płyty „Togetherness”, stanowiącej zapis spotkania muzyków pochodzących z różnych krajów i kultur. Na zakończenie pierwszego festiwalowego wieczoru wystąpi nadzieja polskiego jazzu, Monika Malczak Quintet (godz. 21.00).

W sobotę, 4 sierpnia warto zarezerwować sobie czas na koncert Gauthier Toux Trio, którego liderem jest 25-letni pianista, uważany za wschodzącą gwiazdę francuskiej pianistyki jazzowej (godz. 19.00). O godz. 21.00 za sprawą The Brag Pack usłyszymy prawdziwą mieszankę najróżniejszych wpływów oraz prądów, pośród których znajdziemy zarówno elementy fusion, rozbudowane improwizacje, a także groove czy nowoczesny swing.

Drugi festiwalowy weekend zapowiada się nie mniej ciekawie. O niezapomniane wrażenia w piątek, 10 sierpnia, zadba kwartet Woody Black 4 (godz. 19.00), złożony z czterech klarnecistów, poruszających się w klimatach współczesnego jazzu, doprawionych awangardową szczyptą muzyki światowej. O 21.00 publiczność zgromadzoną w ruinach zaczaruje formacja Algorhythm wyróżniająca się nieoczywistym podejściem do improwizacji. Ostatni dzień festiwalu rozpocznie koncert uczestników tegorocznych warsztatów (godz. 18.00). Po nim sceną zawładnie MM3 – polskie trio, które wypracowało swój własny język muzyczny, nazwany jazzem surrealistycznym (godz. 19.00). Na koniec – jazzowy kwartet z Belgradu Hashima Jazz Quartet, łączący rozmaite doświadczenia muzyczne w całkowicie nową jakość (godz. 21.00).

Festiwal organizuje Śląski Jazz Club przy finansowym wsparciu Miasta Gliwice. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest wolny. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie www.kultura.gliwice.eu.

Info: gliwice.eu