GliwiceRegion

Gliwice: Więcej zieleni i kolorów

 
Na terenie miasta trwają nasadzenia w pasach drogowych i alejach. Jest kolorowo, przyjaźnie dla oka i środowiska. To nie koniec – w tym roku przybędzie około 500 drzew, 5 tys. krzewów i kilkadziesiąt tysięcy roślin rabatowych.
 
Przy ul. Płowieckiej Zarząd Dróg Miejskich nasadził 120 czeremch wirginijskich. Wszystkie otulono tkaniną jutową chroniącą korę przed słońcem i przegrzewaniem, a w dolnej części zabezpieczono siatką przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przy każdym z drzew ułożono rury drenarskie, aby ułatwić rozprowadzanie wody wokół ich sytemu korzeniowego podczas podlewania.
 
Kwitną też wiśnie wonne na placu Inwalidów Wojennych. To nieduże, ale pięknie pachnące drzewa, które doskonale zaaklimatyzowały się w Gliwicach. Różowym kwiatostanem podkreślają urok Starówki i roztaczają przyjemny aromat. Po przekwitnięciu będą cieszyć oczy przechodniów bordowymi liśćmi.
 
Zakwitły też kwiaty nasadzone przez pracowników ZDM jeszcze jesienią – tylko w ubiegłym roku w pasach drogowych nasadzono ponad 16 600 cebul kwiatowych, m.in. mieszkanki narcyzów, tulipanów, krokusów botaniczny, czosnków ozdobnych i krokusów wielkokwiatowych.
 
Przy alei Przyjaźni nasadzono 16 lip i 900 hortensji. Zieleń w tym miejscu uzupełnią jeszcze pęcherznice kalinolistne, winobluszcz trójklapowy, bodziszek i miskant. W sumie, na odcinku alei Przyjaźni między ul. Zwycięstwa a Dworcową pojawi się 1400 nowych roślin.
Tej wiosny ZDM planuje nasadzić około 500 drzew, około 5 tys. krzewów i kilkadziesiąt tysięcy roślin rabatowych.
 
Z kolei Miejski Zarząd Usług Komunalnych po 15 maja rozpocznie nasadzanie 39 160 roślin rabatowych, m.in.: begonii, aksamitek, lobelii, eszewerii, irezyn, szałwii, kocanek, pelargonii i żeniszków. Nasadzenia nowych drzew MZUK tradycyjnie przeprowadzi jesienią.
 
Info: gliwice.eu
Foto: ZDM Gliwice