GliwiceKultura i rozrywkaRegion

Gliwice: Warsztaty towarzyszące wystawie „Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX w. z kolekcji Adama Leja”

W sobotę 12 stycznia 2019 Muzeum w Gliwicach zaprasza dzieci i dorosłych na warsztaty Piękne art déco! Będzie to okazja, by dowiedzieć się, czym charakteryzował się ten styl i jakie dzieła sztuki i rzemiosła wówczas powstały.

Uczestnicy wykonają też kalendarze inspirowane estetyką art déco.

Warsztaty odbędą się w Willi Caro o godz. 11.30 i 13.30, zapisy pod numerem 783 560 006.

 

Styl art déco nazywany „skubizowaną secesją” i „klasyczną nowoczesnością” po dziś dzień zadziwia świeżością. Jego syntetyczne, zgeometryzowane i redukcjonistyczne formy fascynują od prawie stu lat. Podczas warsztatów, na które zaprosimy do Willi Caro 12 stycznia opowiemy o tej wyjątkowej estetyce, która dominowała w latach 20. XX wieku, a w 30. wciąż była obecna, choć ustępowała funkcjonalizmowi spod znaku Bauhausu. Przybliżymy dzieła sztuki, rzemiosła artystycznego oraz wzornictwa przemysłowego, w których art déco znalazło swój wyraz. Wyodrębnimy też cechy charakterystyczne stylu, którego ulubionym kształtami były stożki, kule, sześciokąty i walce, oraz związanych z nim twórców. W części warsztatowej zajęć wykonamy kalendarz inspirowany stylistyką art déco. Uczestników warsztatów, a także wszystkich zainteresowanych o godz. 12.30 zapraszamy również na zwiedzanie wystawy „Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX w. z kolekcji Adama Leja” wspólnie z jej kurator, Joanną Puchalik.

Art déco swoją nazwę wzięło od tytułu Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa (L’Exposition internationale des Arts décoratifs et industriels modernes) zorganizowanej w Paryżu w roku 1925. Polski pawilon zaprojektowany przez Józefa Czajkowskiego na paryskiej wystawie wzbudził duże zainteresowanie – nagrodzony drugą nagrodą pokazał oryginalność sztuki odrodzonego po rozbiorach kraju i był triumfem młodego państwa. Również polscy artyści odnieśli sukcesy na wystawie: między innymi Jan Szczepkowski otrzymał Grand Prix za kapliczkę Bożego Narodzenia, a Zofia Stryjeńska, nazywana „księżniczką malarstwa polskiego“ zdobyła cztery Grand Prix, otrzymała wyróżnienie specjalne oraz Legię Honorową.

info: Muzeum w Gliwicach