Gliwice: Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Gliwice solidarnie na zielono

0
600
Fot. M.Baranowski/UM Gliwice

Od lat na całym świecie październik związany jest z zielonym kolorem nadziei, który ma zwrócić uwagę na osoby żyjące z mózgowym porażeniem dziecięcym. To również znak solidarności z nimi i ich rodzinami. Gliwice przyłączają się do akcji – 6 października, w Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego, na zielono podświetlone będą Radiostacja i Palmiarnia.

Mózgowe porażenie dziecięce wynika z uszkodzenia tkanki mózgowej na etapie jej wczesnego rozwoju. Na świecie żyje ponad 17 milionów osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, ale liczba osób, które są ściśle związane z ludźmi bezpośrednio dotkniętymi MPD sięga nawet 350 milionów. Według statystyk liczba ta stale rośnie.
– Mózgowe porażenie dziecięce jest zespołem objawów, które wynikają z trwałego uszkodzenia mózgu. Statystycznie MPD jest diagnozowane u 2 dzieci na 1000 urodzeń. Jedno na czworo dzieci z MPD nie mówi, jedno na troje nie chodzi, 50%  ma zaburzenia umysłowe lub zachowania, około 25% choruje na epilepsję. W Polsce wśród dzieci z niepełnosprawnością ruchową, ponad połowa, czyli około 25 tys. to dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym – mówi Dominika Chabin-Pactwa, prezes gliwickiej Fundacji NieOdkładalni.

W akcję uświadamiania społeczeństwa i zwrócenia uwagi na osoby żyjące z mózgowym porażeniem dziecięcym, a także solidarności z nimi i ich rodzinami włącza się Radiostacja Gliwice, która od 5 do 7 października będzie podświetlona na zielono. Z osobami z MPD solidaryzuje się również Palmiarnia Miejska, która na zielono podświetlona jest zawsze, jednak 6 października ta zieleń nabiera zupełnie innego znaczenia.
Więcej informacji na temat wydarzeń związanych ze Światowym Dniem MPD można znaleźć w wydarzeniu na fp Fundacji NieOdkładalni, a niebawem również na stronie internetowej www.nieodkladalni.pl.

info: gliwice.eu