Gliwice: Prezydent Miasta pisze…

0
623

Gliwice: Prezydent Adam Neumann pisze na swoim profilu fb:

Kilka dni temu pisałem, że chcę być wierny zasadzie, że samorząd nie powinien się zajmować sprawami światopoglądowymi. Sądzę, że w normalnej sytuacji mieszkańców Gliwic obchodzi głównie to jak zarządzam naszym miastem a nie jaki mam światopogląd – przysłowiowe remonty dróg nie są przecież ani prawicowe ani lewicowe.
Uważam jednak, że po wczorajszym prowokacyjnym orędziu wygłoszonym przez Jarosława Kaczyńskiego, protesty, z którymi mamy do czynienia na ulicach naszych miast jeszcze się nasilą.

Nie chcę być jak krajowi politycy, z których jedni im bardziej podkreślają publicznie swoją religijność, tym rzadziej ich działania są zgodne z duchem Ewangelii. Z drugiej strony mamy z kolei tych, którzy dzisiaj ochoczo fotografują się na tle protestów, a dotychczas niewiele w tych sprawach robili.
Za największą wartość uważam wolność i prawo każdego do decydowania o swoich sprawach. Każdy powinien mieć możliwość postępowania zgodnie ze swoją wolą i sumieniem, byleby nie krzywdzić innych i nie niszczyć cudzej (obojętnie czy publicznej czy prywatnej) własności.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, po wszystkim co działo się wokół tej instytucji, musiał wzbudzić oburzenie. Nie dziwię się więc masowym protestom. Emocje jakie wszyscy przeżywamy w tym roku dodatkowo podsycają ich temperaturę.
Szanując prawo każdej mieszkanki i mieszkańca naszego miasta do wyrażania swoich racji i protestu, przypominam, że samorząd ma obowiązki w dziedzinie zapewnienia ładu i bezpieczeństwa.

Dlatego mam do Państwa gorącą prośbę –
nie dajcie się wciągać w akty wandalizmu czy bezczeszczenia budynków sakralnych. Nie dawajcie satysfakcji prowokatorom, którzy chcą skierować Wasz protest w innym kierunku, odwrócić uwagę od własnych działań i skłócić Was z osobami o innych poglądach.
Przebieg demonstracji w Gliwicach jest spokojny i pokojowy za co bardzo dziękuję, ale i w naszym mieście mieliśmy do czynienia z aktem wandalizmu, który budzi mój zdecydowany sprzeciw. Czasem wystarczy tylko iskra, by wywołać wybuch.

Wierzę w mądrość gliwiczanek i gliwiczan. Uważajcie na siebie, dbajcie o wzajemne bezpieczeństwo, tolerancję i szacunek dla ludzi o innym światopoglądzie. To nie oni są Waszym wrogiem.

Info: fb Adam Neumann