Gliwice: Parkowe Lato z piosenkami Janusza Kofty

0
151
Fot. materiały organizatora

Przed nami kolejna odsłona Parkowego Lata. W najbliższą sobotę, 13 sierpnia, o godz. 19.30 w parku Chopina odbędzie się koncert „Idź swoją drogą”, podczas którego usłyszymy piosenki Jonasza Kofty. Wystąpi Nula Stankiewicz i Janusz Strobel z zespołem.

Po ogromnym sukcesie płytowym i koncertowym programu „Byle nie o miłości” z piosenkami Agnieszki Osieckiej, przyszedł czas na piosenki Jonasza Kofty. „Idź swoją drogą” to płyta złożona z jego piosenek. Janusz Strobel, który z Jonaszem Koftą napisał wiele piosenek, podjął się aranżacji utworów, które Nula wybrała do tego koncertu. Znajdują się w nim, poza kompozycjami Strobla, Nahornego, Korzyńskiego, Pietrzaka, Lobosa, Lauro, również utwory wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej. Nula mówi o sobie: „Nie, nie jestem piosenkarką jazzową”, ale zawsze zaprasza do współpracy wybitnych przedstawicieli tego gatunku.

W „Idź swoją drogą” usłyszycie poza Nulą Stankiewicz Janusza Strobla, Piotra Barona, Pawła Pańtę i Sebastiana Frankiewicza. Nula Stankiewicz to jeden z najpiękniejszych, zmysłowych głosów polskiej piosenki. Duża świadomość wokalna i sceniczna, mająca uzasadnienie w wykształceniu muzycznym, ustawia ją w ścisłej czołówce polskich wokalistek. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali piosenki literackiej, na których, poza muzykalnością, ogromną rolę odgrywała świadoma interpretacja tekstu. W 2013 roku wydała entuzjastycznie przyjęty przez krytyków dwupłytowy album „Strobel Kofta Wołek”, który wyczerpał się niemal natychmiast. W 2017 r . płyta została wznowiona w formie jednopłytowego albumu pt. „Wybrane”. Nula Stankiewicz w swoim dorobku fonograficznym ma również udział w płycie „W hołdzie wolności” (2015) oraz „Patroni Europy i Polski. Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie” (2009).

W 2017 roku, w 20. rocznicą śmierci Agnieszki Osieckiej ukazała się kolejna płyta Nuli –„Byle nie o miłości”. Już na początku 2018 r . Artystka zaprezentowała kolejny artystyczny pomysł: koncert „Idź swoją drogą”, na który składają się piosenki Jonasza Kofty. W 2022 r. ukazały się dwie płyty artystki: „Śpiewam” z piosenkami Janusza Strobla oraz „Niezapominajki” z poezją Marii Konopnickiej i muzyką Janusza Strobla. Od 2017r . jest również dziennikarką Polskiego Radia RDC, w którym prowadzi autorskie audycje oraz programy publicystyczne.

Janusz Strobel to jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer. Urodził się w Gdańsku, w znanej muzycznej rodzinie. Karierę rozpoczął w trójmiejskich zespołach jazzowych. W 1970 roku wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny Duet Gitar Klasycznych Alber Strobel, który wkrótce został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, tym samym rozpoczynając szeroką działalność koncertową. Założyciel wielu formacji muzycznych, obecnie lider zespołu Janusz Strobel Trio. Współtwórca kilkudziesięciu płyt, w których wziął udział jako kompozytor, aranżer czy instrumentalista.

Janusz Strobel to kompozytor pięknych polskich piosenek, które tworzą kanon polskiej muzyki rozrywkowej. W 2005 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2013 r. i 2016 r. za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2019 r. nagrodzony prestiżową Honorową Perłą w kategorii Kultura Polish Market. W tym samym roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W bieżącym roku doceniony Komederem prestiżową nagrodą dla wybitnych postaci polskiego jazzu. Obecnie artysta komponuje na gitarę klasyczną z orkiestrą, pisze piosenki, prowadzi działalność koncertową oraz pracuje nad kolejnymi płytami.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Victoria.

info: gliwice.eu