GliwiceInformacje

Gliwice: O dzielnicy Wojska Polskiego

„Wojska Polskiego z »wiecznym« zabytkiem” – to tytuł kolejnego wykładu Ewy Pokorskiej-Ożóg z cyklu „Dzielnice Gliwic”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w piątek 10 marca w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).

Sąsiadująca ze Śródmieściem dzielnica Wojska Polskiego to bardzo ciekawe miejsce. Poza współczesnymi budynkami mieszkalnymi znajdują się w niej także ciekawe zabytki. Bardzo nietypowy jest park Starokozielski, w którym znajduje się miejsce pamięci poświęcone żołnierzom francuskim, relikt pomnika upamiętniającego I wojnę światową i pomnik mieszkańców Gliwic pomordowanych przez wojska radzieckie w styczniu 1945 roku. Jest nie tylko miejscem wypoczynku dla mieszkańców dzielnicy, ale też inspiracją do refleksji o wielokulturowej historii Górnego Śląska.

Drugim takim punktem na mapie dzielnicy Wojska Polskiego jest rozległy cmentarz Centralny z interesującym domem przedpogrzebowym. W czasie Wielkiego Postu Ewa Pokorska-Ożóg, miejski konserwator zabytków, zaprasza na nieco „eschatologiczny” wykład z cyklu „Dzielnice Gliwic”, w którym opowie o „wiecznych” zabytkach dzielnicy Wojska Polskiego. Wstęp wolny.

info: glwiice.eu