Firma Johnson Matthey Battery Systems, wiodący w Europie dostawca akumulatorów litowo-jonowych, podpisała z Politechniką Śląską umowę o współpracy.

Dzięki porozumieniu studenci będą odbywać praktyki i staże w siedzibie spółki, zwiększy się też ich szansa na zatrudnienie w JMBS, który w gliwickiej strefie ekonomicznej jest obecny od 2016 r. Będą też pisać prace dyplomowe na tematy związane z procesami technologicznymi i potrzebami firmy. Wspólnie będą też ustalane tematy prac badawczo-rozwojowych, będą powstawać programy edukacyjne. Aby zrealizować wszystkie założenia współpracy, zostanie powołany zespół specjalistów dla strategicznych rozwiązań technicznych i organizacyjnych.

– To kolejny etap umocnienia relacji pomiędzy naszą firmą a Politechniką Śląską. Chcemy połączyć doświadczenie i dorobek naukowy Politechniki Śląskiej z potencjałem i pozycją Johnson Matthey Battery Systems. To stworzy nowe możliwości rozwoju zarówno dla naszej firmy, jak i Politechniki, ale też całego regionu – mówi Vladyslav Kryvenko, HR menadżer Johnson Matthey Battery Systems.

Umowę o współpracy, we wtorek 10 kwietnia, sygnował prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej oraz – z ramienia Johnson Matthey Battery Systems – Vladyslav Kryvenko. Została ona zawarta na czas nieokreślony.

Firma Johnson Matthey Battery Systems jest wiodącym dostawcą litowo-jonowych systemów zasilania. Firma projektuje i wytwarza akumulatory o szerokim zastosowaniu. Produkuje baterie o dużej mocy i objętości mające zastosowanie w rozwijającej elektromobilności. Stosowane są w skuterach, pojazdach trójkołowych oraz małych samochodach miejskich. Wytwarza również baterie o mniejszej objętości i mocy przeznaczone dla rowerów elektrycznych, elektronarzędzi oraz urządzeń medycznych. Przetwarza ponad 50 milionów ogniw  rocznie, dostarczając produkty na globalny rynek.

Johnson Matthey Battery Systems jest częścią Johnson Matthey Plc., brytyjskiej, międzynarodowej firmy specjalizującej się w produkcji zaawansowanych materiałów chemicznych działającej na rynku międzynarodowym od ponad 200 lat. Firma działa przy ul. Alberta Einsteina. Na terenie gliwickiej podstrefy KSSE (uznanej w 2015 r. przez magazyn Business Financial Times za najlepszą wolną strefę ekonomiczną w Europie) JMBS w 2016 r. wybudowała nowoczesne hale produkcyjne o łącznej powierzchni 12,5 tys. m2. Znajdują się tam magazyny, laboratoria (m.in. prototypowo-testowe) oraz pomieszczenia biurowe. Obecnie firma zatrudnia blisko 700 osób i stale się rozwija.

Info: gliwice.eu