Gliwice: Noc Muzeów – nadszedł czas, aby poznać czas! – 14 maja

0
537

Noc Muzeów pod hasłem „Między czasem a zegarem” nie mogła odbyć się w kiedy indziej, lecz tylko 14 maja 2022 roku! Bo właśnie teraz w Willi Caro można zobaczyć olśniewającą wystawę „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”. W Noc Muzeów poszukując czasu i jego sekretów przemierzymy ziemię i niebo, światy naturalne i nadprzyrodzone, sięgniemy w dziedzinę nauk ścisłych i hermetycznych, astronomii i astrologii. W wędrówce przez odległe galaktyki, aż na skraj Wszechświata pomoże nam wyjątkowa atrakcja: Mobilne Planetarium dla Dzieci!!! A w nim, na astronomicznych seansach, nasi milusińscy odkryją tajemnice nocnego nieba i zodiakalnych konstelacji. Mobilne Planetarium na małych kosmonautów czeka w Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, Muzeum w Gliwicach przy ul. Poniatowskiego 14.

W Willi Caro spotkamy się z Franciszkiem Wiegandem – najsłynniejszym zegarmistrzem w Polsce, wybitnym konstruktorem i twórcą zegarów astronomicznych. Weźmiemy udział w pokazach, eksperymentach i zajęciach przygotowanych przez naukowców z Wydziału Elektrycznego Politechnika Śląska, astronoma z Planetarium Śląskie – Damiana Jabłekę i naszą muzealną konserwator dzieł sztuki – Anna Kruszyna. Pokażemy nie tylko jak zrobić zegar słoneczny, ale też jak go „nastawić”, tak by odmierzał czas na domowym parapecie. Najmłodsi będą mogli skonstruować swój własny, działający czasomierz, albo namalować kolorowym piaskiem swój znak zodiaku.

Tych, którzy będą chcieli spojrzeć prosto w oczy naturalnemu zegarowi, jakim jest słońce, zapraszamy pod wieżę Radiostacji, gdzie członkowie Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Oddział Gliwice P.T.M.A. Gliwice wykreślą zegar słoneczny, a także zaprezentują działanie camera obscura, protoplasty dzisiejszych aparatów fotograficznych, ale też doskonałego narzędzia do obserwacji słońca, naszej najbliższej gwiazdy! W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego odbędą się warsztaty z malowania gipsowych odlewów ze znakami zodiaku i odkrywania ich astrologicznych znaczeń.

Wśród wielu twarzy, jakie ma czas – słonecznej, mechanicznej, astronomicznej, jest także oblicze… nadprzyrodzone. Dzięki przewodnikowi „Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy”, opracowanemu przez Marta Paszko, naszą etnograf i antropolożkę, poznamy nadprzyrodzone stworzenia, mające zwyczaj zjawiać się o różnych godzinach, niekoniecznie tylko o północy. Wykonamy specjalne czasomierze z ich wizerunkami…

Te i wiele innych atrakcji Nocy Muzeów, wraz z oprowadzaniami po wystawach stałych i czasowych w Zamku Piastowskim, Willi Caro, Domu Pamięci i innych oddziałach gliwickiego Muzeum, czekają na Was w sobotę, 14 maja.

Czas spędzony z nami w Noc Muzeów nie będzie stracony!

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów jest BEZPŁATNY. Uwaga! Uczestnictwo w wybranych warsztatach wymaga zapisów pod nr. telefonu 783 560 006!

PROGRAM DO POBRANIA i więcej informacji o wyjątkowej Nocy Muzeów: http://muzeum.gliwice.pl/…/noc-muzeow-nadszedl-czas-aby…

info: Muzeum w Gliwicach