Gliwice: Kolorowo na ulicach

0
713

Wzdłuż ul. Dworcowej wkrótce będzie rosło aż 1500 nowych roślin – w pasie zieleni między ul. Matejki a ul. Basztową zobaczymy drzewa, byliny i trawy ozdobne. Wzdłuż ul. Wybrzeże Armii Krajowej zostanie nasadzonych 27 lip. W pełnej wiosennej krasie możemy już natomiast podziwiać okazy posadzone w mieście przed kilkoma miesiącami. Za moment Gliwice będą tonąć w kwiatach – rozpoczęło się też obsadzanie kwietników i rzeźb kwiatowych. W sumie w tym roku na gliwickich zieleńcach, skwerach i w pasach drogowych zostanie nasadzonych ponad 83 tys. roślin.

Przy ul. Płowieckiej doskonale zaaklimatyzowało się 112 czeremch wirginijskich, przy alei Przyjaźni 16 lip i 892 hortensje, ponadto pęcherznice kalinolistne, winobluszcz trójklapowy oraz byliny, m.in. bodziszek i miskanty. W sumie na odcinku alei Przyjaźni między ul. Zwycięstwa a Dworcową nasadzono 1400 nowych roślin, które zdobią w pełni już gotową ścieżkę rowerową.
Na alei Sikornik kwitną wiśnie, a ciąg pieszy przy ul. Żurawiej został odgrodzony od jezdni pasem nowych drzewek – 17 wiśniami piłkowanymi – które również dobrze się zaaklimatyzowały i nie tylko cieszą oko przechodniów, ale też pełnią rolę ekranu separacyjnego od jezdni. Wiśnie nasadzono również na ul. Staromiejskiej (7) i przy ul. Żwirki i Wigury – 16. Zielono jest również m.in. na ul. Powstańców Warszawy, Wyszyńskiego, Jedności i Andersa, gdzie nasadzono lipy.
Na ul. Długosza można podziwiać klony polne. Zastąpiły część drzew, które ze względu na zły stan stanowiły zagrożenie dla pieszych i pojazdów. To nie wszystko, wzdłuż ul. Kłodnickiej uzupełniono szpaler cechujących się dużą odpornością głogów – obecnie rośnie tam 18 drzew, które zastąpiły zamierające katalpy i doskonale uzupełniają szpaler głogów przy ul. Kłodnickiej, na odcinku od ul. Wrocławskiej do ul. Dworcowej.

Tylko w ostatnich dniach w gliwickich pasach drogowych nasadzono 85 drzew.

– Dobór gatunków jest przemyślany w taki sposób, aby dopasować je nie tylko do drzew rosnących już w okolicy, ale także pod kątem ilości miejsca, które pozostaje do dyspozycji. Jeżeli jest go mniej, nasadzane są drzewa o wąskim kolumnowym pokroju, aby w przyszłości nie ograniczały widoczności kierowcom – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
Od ubiegłego tygodnia ul. Wolności zdobi 21 wiązów, ul. Kochanowskiego 9 klonów, a ul. Karola Miarki 5 lip drobnolistnych. Przy ul. Warszawskiej nasadzono 16 klonów, które zastąpiły 8 usuniętych jarzębów. Drzewa posadzono też przy ul. Akademickiej.
W najbliższym czasie rozpoczną się prace na pasie zieleni wzdłuż ul. Dworcowej. Między ul. Matejki a ul. Basztową nasadzonych zostanie w sumie 1500 roślin, m.in. wiśnie pikowane, jałowce sabińskie, rudbekie błyszczące i trawy ozdobne.
Ze względu na zły stan fitosanitarny, w tym tygodniu z pasa drogowego wzdłuż ul. Wybrzeże Armii Krajowej zostaną usunięte 23 drzewa. Oczywiście miejsce to nie pozostanie puste – w najbliższym czasie zniszczone drzewa zostaną zastąpione 27 lipami. Po zakończeniu remontu kanalizacji, prowadzonego na odcinku ul. Wybrzeże Armii Krajowej, przestrzeń uzupełnią krzewy, m.in. hortensje, pęcherznice kalinolistne i ligustry.
W najbliższym czasie kolejne nasadzenia będą prowadzone również na ul. Franciszkańskiej, Przyszowskiej i Ziemięcickiej, a jesienią przy ul. Młodzieżowej. Na ul. Kosów, Panewnickiej i Tarnogórskiej zostaną nasadzone również krzewy.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich i Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych nasadzonych zostanie w sumie ponad 83 tys. roślin: 844 drzewa, 5694 krzewy, 7 tys. cebul kwiatowych, 2905 bylin, 37 160 kwiatów sezonowych i kilkadziesiąt tysięcy roślin rabatowych.

Nie zabraknie ciekawostek – na skwerze Dessau posadzony zostanie obficie kwitnący judaszowiec, a na pl. Krakowskim pojawi się oliwnik, który na tle innych drzew i krzewów wyróżnia się niezwykłą, srebrzystoszarą barwą liści.
Wśród krzewów będziemy mogli podziwiać azalie, berberysy, irgi, kaliny, lilaki, magnolie, perukowce, pięciorniki, trzmieliny, tawuły, jałowce i wiele innych. Widoczne są już pierwsze efekty wiosennych nasadzeń w kwietnikach i rzeźbach kwiatowych – te prace MZUK rozpoczął 17 maja.

Info: gliwice.eu

Fot. materiały ZDM