GliwiceKultura i rozrywkaNewsyRegion

Gliwice: IX PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI KRESOWEJ GLIWICE – BOJKÓW 2018

Uroczystość z wielkim przesłaniem, wzbogacona wieloma nie tylko historycznymi symbolami.

Tegoroczny Przegląd Twórczości Kresowej ukazujący całokształt działalności zarówno solistów jak zespołów młodzieżowych odbył się w szczególnym dla Polski a także samego miasta Lwowa czasie, dlatego też w programie tegorocznego konkursu znalazło się wiele utworów związanych z tymi dramatycznymi wydarzeniami. Przypomnijmy, że w działaniach zbrojnych w tym czasie, po stronie polskiej brało udział wiele oddziałów w skład których wchodzili bardzo młodzi ludzie, których to nazwano lwowskimi Orlętami, zaś ich mogiły na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, słusznie stanowią dla  nas Polaków synonim bohaterskiej walki i godnej postawy.

 

Otwarcia tegorocznego Przeglądu Twórczości Kresowej dokonał Krzysztof Kruszyński współorganizator tego wydarzenia kulturalnego. Wspomniał na początku o dwóch niezwykle ważnych dla Polski historycznych wydarzeniach.   W dalszej części swojego wystąpienia powitał  gości honorowych; Senatora RP profesora Krystiana Probierza, Janinę Szymonowicz – przypomnijmy iż osoba ta została odznaczona  za wieloletnią pracę Krzyżem Wolności i Solidarności. Obecna była także pani Maria Kaproń  – wiceprezes gliwickiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich, oraz prezes TMLiKPWO dr. Zygmunt Partyka, obecny był także prezes Towarzystwa Pomocy im św. Brata Alberta w Gliwicach pan Jan Sznajder, a także przedstawicielka osiedla Zatorze w Gliwicach pani Maria Kuśnierz, nie mogło zabraknąć Wiesława Machnika stałego bywalca spotkań Kresowych. Lwowiak, który podzielił duszę na dwie równe połowy jak sam często podkreśla, bowiem w równym stopniu kocha Śląsk jak Kresy. Na widowni zasiedli także członkowie organizacji kombatanckich i patriotycznych a także rodziny bojkowskich Westerplatczyków i żołnierzy walczących pod Monte Cassino.

Oprawę muzyczno wokalną, a także nadzwyczajne wzbogacenie imprezy zapewnił duet „Tyligentne Batiary” z Bytomia. Członkowie zespołu w dowód wdzięczności za włożony wkład pracy dla kształtowania wiedzy wśród młodzieży darowali na ręce przedstawicieli szkoły dar szczególnej wagi. Symbol, który dla człowieka ma znaczenie nieocenione, najpiękniejsze. Serce czarne bo z węgla, twarde, a otwarte na miłość, symbol wiary, nadziei i miłości dla Kresów tych na wschodzie i górnośląskiej ziemi. Kolejny symbol, i kolejne wielkie przesłanie nie tylko dla tych co byli świadkami minionego wydarzenia, a z pewnością było w tym coś o wiele więcej. Batiary bytomskie bliscy każdemu z nas, bo w ich wspomnieniach i pieśniach zawarte jest ludzkie pragnienie, dziś darowali nam także serce nasze bo z węgla. Wzruszająca chwila z członkami tego zespołu na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych na sali, a dzięki relacjom wieści te niech płyną  na falach eteru, a także  dzisiejszych internetowych środków przekazu.

Koncert podczas którego wielokrotnie wspominano o burzliwych dziejach Polski, a także Lwowa,  prowadzili Kacper Jatta oraz Szymon Babło, warto zatem wspomnieć o kilku ważnych epizodach tamtego czasu, a mających ścisły związek z tematem tegorocznego konkursu.

 W działaniach zbrojnych na terenie Lwowa brało udział 1,5 tysiąca młodych ludzi, poniżej 17 roku życia, zaś Jurek Bitschan 14 letni uczeń gimnazjum czczony jest przez polską młodzież w sposób szczególny. Chłopak czując potrzebę obrony swojego miasta zgłosił się na ochotnika, by stać się jednym z żołnierzy obrońców, pożegnał się z matką, a już nazajutrz zginął na terenie cmentarza Łyczakowskiego.

To w klimacie tych dramatycznych wydarzeń występowali na scenie gliwickiego obiektu młodzi artyści;

 

Grupa 6 latków z bojkowskiego przedszkola  wykonała utwór „Serce Batiara”

Zespół wokalny SP nr.8 wykonał piosenkę „Bieszczadzki Trakt”

Oliwia Pluta oraz Jaś Jasiński wykonali piosenkę „Orlątko”

Uczniowie z klasy 5 wystąpili z piosenką „Pośród wichrów i zamieci”

Kinga Bojanowska wykonała utwór „Kołysanka”

Justyna Datkun wykonała utwór o lwowsko brzmiącym tytule „Chlib Kulikowski”

Danuta Ungier  z Bytomia zachwyciła publiczność pięknym głosem.

Żeńska grupa wokalna z klasy 6 przygotowała piosenkę „Lwów jest w nas”. Cóż w nas także On jest dziewczyny, i to także dzięki waszej piosence.

Na scenie gliwickiej hali sportowo widowiskowej wystąpił także Daniel Nowak gość z Bytomia, i był to kolejny mocny akcent tegorocznego konkursu.  

Grupa Boys band z klasy 6 wystąpiła jako ostatnia a ich występ dał im zasłużone zaszczytne miejsce na podium tegorocznego przeglądu. Młodzi wykonawcy wykonali utwór do słów wiersza Zbigniewa Herberta  „Pan Cogito myśli o powrocie do rodzinnego miasta”

Trudno podczas tego rodzaju konkursu wyłonić zwycięzców, tak naprawdę wszyscy wykonawcy zasługują na te same gorące słowa uznania, jednakże jury po wnikliwej ocenie zdecydowało, że pierwsze miejsce otrzyma grupa przedszkolaków z Gliwic Bojkowa, zaś w kategorii klas od 4-6 miejsce I wywalczyła wspomniana wcześniej grupa Boys Band za utwór poezji śpiewanej. Miejsce II wyśpiewała żeńska grupa wokalna piosenką „Lwów jest w nas”, zaś zespół wokalny ZS nr.8 zdobył miejsce III za utwór „Bieszczadzki trakt”.

Wyróżnienia otrzymali Oliwia Pluta, oraz Jaś Jasiński za piosenkę „Orlątko”

oraz grupa wokalna  za utwór „Pośród wichrów i zamieci”.

W kategorii klas 7-8

ex aequo dwa I miejsca otrzymali Daniel Nowak oraz Danuta Ungier (Goście z Bytomia).

Miejsce II wywalczyła Justyna Datkun piosenką „Chlib Kulikowski”

III miejsce otrzymała Kinga Bojanowska za utwór „Kołysanka”

Zamykając tegoroczny Przegląd Twórczości Kresowej, dyrektor Szkoły nr8 w Gliwicach Bojkowie pani Mariola Dumin – Kowal w gorących słowach dziękowała przybyłym gościom za przybycie, a także gronu nauczycielskiemu, rodzicom, oraz dzieciom i młodzieży za ogrom pracy włożonej w zorganizowanie tak poważnej imprezy kulturalnej.

Kolejna wspaniała impreza w której nie ma przegranych, za to pozostaną niezapomniane wrażenia dobiegła końca. Za rok X jubileuszowy konkurs o tej samej nazwie. Nie wyobrażamy sobie, by mogło nas tam zabraknąć. Tak trzymać gliwicka ósemko!!!

materiał: Tadeusza Puchałki