Gliwice: Hybrydowa inauguracja roku Politechniki Śląskiej

0
477

2 października Politechnika Śląska zainaugurowała rok akademicki 2020/2021. Dzięki hybrydowemu systemowi, łączącemu tradycyjny i wirtualny udział, wspólnota akademicka była obecna na uroczystości mimo ograniczeń związanych z reżimem sanitarnym.

– Oby działo się szczęśliwie, pomyślnie i fortunnie – powiedział JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, dokonując symbolicznego rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Ta tradycyjna formuła w tym roku – wobec trwającej pandemii wirusa SARS-CoV-2 – nabrała szczególnego wydźwięku. 76. rok działalności Uczelni został zainaugurowany w taki sposób, by mimo ograniczeń wynikających z zasad bezpieczeństwa zdrowotnego, umożliwić członkom Wspólnoty Politechniki Śląskiej uczestnictwo w uroczystościach. Zdecydowano o zastosowaniu systemu hybrydowego, który będzie definiował również najbliższe miesiące kształcenia na Uczelni.

Podczas immatrykulacji – przyjęcia pierwszorocznych studentów do społeczności akademickiej – w imieniu wszystkich nowych studentów ślubowanie złożyło kilkoro przedstawicieli studenckiej społeczności: Marie Christelle Izabayo (budownictwo), Martyna Borak (inżynieria biomedyczna), Mikołaj Majchrowski (automatyka i robotyka) oraz Dzianis Bova (informatyka). – Zdecydowałam się podjąć studia za granicą ze względu na to, że praktyczne elementy kształcenia są tutaj traktowane z większą uwagą niż w innych krajach. Politechnika Śląska wydała mi się piękną uczelnią, cieszącą się długą historią. Chciałam odwiedzić nowe miasto, poznać odmienne kultury i nowych ludzi, a także odkryć, w jaki sposób kształcenie odbywa się w Polsce – powiedziała Marie Christelle Izabayo, która przyjechała na Politechnikę Śląską z Rwandy.

W roku akademickim 2020/2021 każdy kierunek na Politechnice Śląskiej został dostosowany do jednej z trzech form systemu mieszanego: na odległość, pośrednio lub kontaktowo. Ich dobór jest zależny od wymiaru zajęć kontaktowych (ilości godzin) w stosunku do całkowitej liczby godzin dydaktycznych w danym semestrze. Danego dnia odbędą się np. wszystkie laboratoria czy inne zajęcia, które ze względu na swoją specyfikę wymagają skorzystania ze specjalistycznej aparatury. Resztę materiału studenci będą przyswajać zdalnie za pomocą Platformy Zdalnej Edukacji bądź innych narzędzi zalecanych przez Politechnikę Śląską.

Studia na Politechnice Śląskiej rozpoczyna ponad 5700 studentów pierwszego roku na 52 kierunkach. W procesie rekrutacji na nowy rok akademicki zarejestrowało się także ponad 500 obcokrajowców, z których ponad 190 podjęło studia w języku angielskim w pełnym cyklu kształcenia. III etap rekrutacji zakończy się 15 października. Uruchomiono ponadto specjalny program rekrutacji dla 50 obywateli Białorusi. Intensywnie rozwija się także kształcenie we Wspólnej Szkole Doktorskiej, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodych naukowców z kraju i zagranicy. W tym roku zrekrutowano 192 doktorantów – 110  realizować będzie doktorat podstawowy, a 82 doktorat wdrożeniowy.

Info: glwice.eu