Z okazji 100 rocznicy objęcia funkcji radcy budowlanego w Gliwicach przez Karla Schabika kino Amok zaprasza na festiwal filmów o mieście i architekturze. W ramach MiastoMovie między 7 a 12 maja zaplanowano specjalne projekcje filmowe oraz spotkania z architektami i urbanistami.

Festiwal otworzy 7 maja o godz. 19.00 dokument „Wielka architektura” w reżyserii Kaspara Astrupa Schrödera. Gościem pokazu będzie dr hab. inż. arch. Krzysztof Zalewski, architekt, autor między innymi przebudowy willi Neumanna przy ul. Rybnickiej (obecnie siedziby Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach). 8 maja w projekcji filmu „Do kogo należy miasto?” weźmie udział reżyser Hans-Christian Pobst. W programie festiwalu są także filmy na temat architektury Górnego Śląska. Szczegóły są dostępne w kalendarzu na stronie kultura.gliwice.eu.

26 maja o godz. 12.00 na pl. Krakowskim rozpocznie się gra miejska „Schabik – tu byłem”. Miejsce startu jest nieprzypadkowe – to tam zaczyna się słynna oś  widokowa zaprojektowana w latach 1924–1925 przez Karla Schabika, głównego radcę budowlanego Gliwic w latach 1919–1945. Oś Schabika wiedzie z pl. Krakowskiego ulicami Marcina Strzody i Stefana Wyszyńskiego do pl. Piłsudskiego. Ten śmiały pomysł architektoniczny zapewnił Gliwicom oś z widokiem na reprezentacyjną zabudowę nowego centrum.

Info: gliwice.eu