Gliwice: Ferie w mieście.

0
873

Ferie zbliżają się wielkimi krokami. W Gliwicach, jak co roku, sporo będzie się działo! Aby umilić czas dzieciom i młodzieży spędzającej ferie w mieście, przygotowano szereg atrakcji. Warto zapoznać się z ofertą i skorzystać z warsztatów, spotkań, wycieczek lub zajęć sportowo-kulturalnych. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Podróże po literaturze
Jak co roku sporo atrakcji przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. Tym razem dwa ostatnie tygodnie lutego upłyną pod znakiem zimowych podróży po literaturze. Uczestnicy bibliotecznych spotkań odwiedzą m.in. Kubę, Japonię, Antarktydę, Wenecję i Chiny. W każdej z filii biblioteki na dzieci i młodzież będą czekały warsztaty, spotkania, gry i zabawy o przeróżnej tematyce. Będzie można też zmierzyć się z zagadkami, poćwiczyć spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz zwinność i zdolności manualne. Szczegółowy program ferii dostępny jest na stronie:
biblioteka.gliwice.pl w zakładce AKTUALNOŚCI. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale w niektórych – ze względu na ograniczoną liczbę uczestników – trzeba będzie zarezerwować miejsce (zapisy prowadzone są bezpośrednio w filiach organizujących zajęcia). Pamiętajcie – w zimowe poranki i popołudnia w Bibliotece zawsze jest ciepła atmosfera!

Filmowe zimowisko
Od 11 do 27 lutego Kino Amok – Scena Bajka zaprasza na Filmowe Zimowisko. Przygotujcie się na kinowe podwieczorki dla rodziny, filmowe przeboje, i familijny seans z muzyką na żywo. Organizatorzy szczególnie gorąco zapraszają na seans 27 lutego „Człowiek o kamiennej twarzy” Bustera Keatona, jednego z największych komików kina niemego. Brzmi intrygująco? Warto sprawdzić szczegóły Filmowego Zimowiska na stronie internetowej amok.gliwice.pl w zakładce WYDARZENIA

Na szlaku rzeźb i rzeźbiarzy
Tegoroczne ferie z Muzeum zaplanowano na szlaku rzeźb i rzeźbiarzy. Od 15 do 22 lutego uczestnicy bezpłatnych muzealnych warsztatów będą mogli przyjrzeć się pracy rzeźbiarzy, którzy z gliny  i kamienia potrafią wyczarować prawdziwe dzieła sztuki.
Będzie można odkryć język, jakim przemawiają rzeźby i wyruszyć na wirtualny spacer po Gliwicach, w poszukiwaniu najpiękniejszych rzeźbiarskich realizacji. Zajęcia „Gliwice wyrzeźbione. Śladami rzeźbiarzy I poł. XX. w przestrzeni miasta” oraz „Jak patrzeć na rzeźbę, aby ją zobaczyć” realizowane będą on-line, na platformie ZOOM. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu: 783-560-006. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej muzeum.gliwice.pl.
COOLturalne Ferie ze Stacją
Stacja Artystyczna Rynek i Stowarzyszenie GTW zapraszają na COOLturalne Ferie ze Stacją. Przed nami dwa tematyczne tygodnie pod hasłami: kosmos i warsztat artysty. Podczas kosmicznych warsztatów powstanie rakieta i układ słoneczny! W programie również doświadczenia i eksperymenty dla młodych naukowców. Z kolei podczas warsztatów artysty będą tworzone m.in. maski i rzeźby, pudełka i zakładki. Zaplanowano również spacer po Gliwicach z przewodnikiem, odwiedziny w lokalnych galeriach sztuki oraz pracowniach artystów. W wydarzeniach mogą wziąć udział dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Więcej informacji na temat zapisów można znaleźć na stronie internetowej gtwgliwice.pl oraz uzyskać pod numerem telefonu: 504-676-972 (w godzinach 10.00-17.00) lub pisząc na adres e-mail: zapisysar@gmail.com.

Przygoda z Teatrem
Dobrym pomysłem na ferie jest skorzystanie z ciekawej oferty Teatru Miejskiego w Gliwicach. Dzieci spędzające zimę w mieście mogą zwiedzić teatr z Zuzią i Filipem – teatralnymi królikami. Odbędą się też warsztaty teatru kamishibai oraz spektakle „Dzieci z Bullerbyn” i „Przygody Tomka Sawyera” dla grup zorganizowanych. Widzowie indywidualni będą mogli zobaczyć spektakl „Malutka Czarownica”, któremu towarzyszyć będą warsztaty magiczne oraz spektakl „Przygody Tomka Sawyera”, po którym odbędzie się spotkanie z aktorami i… warsztaty malowania płotu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.teatr.gliwice.pl w zakładce FERIE ZIMOWE 2022.

Ferie z MDK
Ofertę zajęć feryjnych dla dzieci i młodzieży przygotował też Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach mieszczący się przy ul. Barlickiego 3. Jak zwykle będą to zajęcia twórcze, poprowadzone przez nauczycieli MDK. Zaplanowano warsztaty majsterkowania i fotografii otworkowej, zajęcia muzyczne, teatralne, graficzne oraz plastyczne. Na każde z nich można się zapisać korzystając z internetowego formularza zgłoszeń, który znajduje się na stronie www.mdk.gliwice.pl. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie internetowej oraz pod numerem telefonu: 32.232-69-54. Zapisy już trwają!

Piruety na lodowisku
Wszystkich lubiących aktywność lodowisko „Tafla” przy ul. Akademickiej zaprasza na codzienną ślizgawkę – w poniedziałki i niedziele w godz. od 8.00 do 18.00, a od wtorku do soboty w godz. od 8.00 do 19.30. Pamiętajcie, że po każdej ślizgawce jest półgodzinna przerwa techniczna, potrzebna na  wygładzenie lodu dla kolejnych miłośników łyżwiarstwa. Bilet wstępu kosztuje od 5 do 14 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.polsl.pl, w zakładce Uczelnia (jednostki ogólnouczelniane i usługowe – ośrodek sportu).

Ferie na półkoloniach i obozach
Wiele ciekawych propozycji mają gliwickie szkoły, które przygotowały dla dzieci półkolonie. W planach są m.in. wyjścia do kina i muzeum, zajęcia z robotyki, zajęcia sportowe, plastyczne, literackie, muzyczno-wokalne, rękodzieła i edukacyjne oraz spacery, wycieczki krajoznawcze, warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi. Szczegółowe propozycje zajęć, wraz z informacjami dotyczącymi zapisów można znaleźć w poszczególnych placówkach.  

Dzięki dotacjom z miejskiego budżetu zajęcia organizują też:
•    ZHP Chorągiew Śląska, w imieniu którego Hufiec Ziemi Gliwickiej od 21 do 25 lutego organizuje półkolonie dla 40 osób (w planach jest m.in. korzystanie z oferty kulturalnej i sportowej Gliwic, poznawanie lokalnych tradycji i  odwiedzanie ciekawych miejsc na Śląsku);
•    Stowarzyszenie Akademia Piłkarska Team Gliwice – w zajęciach edukacyjno-sportowych  weźmie udział 90 osób;
•    Stowarzyszenie Kopalnia talentów Sośnica Gliwice – w zajęciach edukacyjno-sportowych weźmie udział 100 osób.
Uwaga! W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną warto na bieżąco monitorować aktualność ofert poszczególnych placówek.

Komunikacja
Pamiętajcie, że okresie ferii zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Od 14 do 18 lutego oraz od 21 do 25 lutego będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne w dni robocze (nieszkolne/niewakacyjne). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego www.metropoliaztm.pl.

info: Gliwice.eu