Gliwice: Dzień, który może uratować czyjeś życie

0
234

29 listopada przed gliwickim Ratuszem odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku od 18 do 55 lat będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Bardzo trudno znaleźć zgodnego dawcę komórek macierzystych, tymczasem co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego dawcy. Dlatego im większa baza dawców, tym większa szansa na uratowanie komuś życia.
To zajmie tylko chwilę.

Już dzisiaj, 29 listopada, w godz. od 15.00 do 20.00 w namiocie Straży Pożarnej na gliwickim Rynku będzie okazja, by zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Rejestracja będzie polegała na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Otoczka oraz Urząd Miasta Gliwice.

Zostań dawcą – możesz uratować komuś życie!

info: gliwice.eu