Neptun na gliwickim rynku to jedna z najpiękniejszych i najstarszych fontann na Śląsku. Król mórz na cieszy swym widokiem już od 225 lat. Powstał on w 1794 roku, aby upamiętnić rozpoczęcie budowy Kanału Kłodnickiego, który połączył symbolicznie Gliwice z morzem. Rzeźba została stworzona przez barokowego rzeźbiarza Johannesa Nitsche. Artysta z Opawy podczas prac dokonał kilku ulepszeń projektu inspektora budowlanego Ilgnera. Podpis autora został odkryty dopiero po II wojnie światowej. Mieszkańcy przedwojennych Gliwic nazywali Neptuna żartobliwie Gabeljürge – Jerzym z widłami.

Aby przybliżyć Wam historię gliwickich fontann organizujemy 30 czerwca, o godz.15:00 nieodpłatne warsztaty rysunku dla dzieci i dorosłych, w trakcie których będziecie mogli uchwycić króla mórz na swoich pracach. Chcemy byście stworzyli własne wersję fontanny Neptuna.
Warsztaty poprowadzą profesjonalni nauczyciele rysunku. Uczestnikowi małoletniemu może towarzyszyć rodzic lub opiekun.

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA.

Organizatorem warsztatów jest Instytut Pracy i Edukacji w ramach projektu „Gliwicka Mapa Tajemnic”. Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Info:  Gliwicka Mapa Tajemnic