Gliwice: Będzie bezpieczniej

0
208

Gliwice: Będzie bezpieczniej

Rozpoczynają się kolejne drogowe inwestycje i remonty mające zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. W najbliższym czasie prace będą prowadzone na ul. Lublinieckiej.

U zbiegu ulic: Michałowskiego i Lublinieckiej rusza budowa kolejnego w Gliwicach wyniesionego skrzyżowania, które spowolni ruch i zwiększy bezpieczeństwo.

– Długi i prosty odcinek drogi często staje się pokusą do przekraczania prędkości, a ulica Lubliniecka jest tego przykładem. Dlatego powstaje tam wyniesione skrzyżowanie. To sprawdzone rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo na drogach. Zwracamy się z apelem do kierowców, aby zbliżając się do miejsca prac zwrócili uwagę na oznakowanie i zmiany w organizacji ruchu – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Na czas budowy ruch w obrębie krzyżówki w ciągu ul. Lublinieckiej zostanie zawężony. Zależnie od etapu robót objazd będzie wyznaczony ulicami: Na Miedzy i Polną lub ulicami: Wita Stwosza i Chełmońskiego. Prace powinny zakończyć się jeszcze w tym kwartale.

Zarząd Dróg Miejskich podejmuje szereg działań mających poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu. Stosowane są różne rozwiązania.

W ostatnim czasie w Bojkowie na skrzyżowaniu ulicy Bojkowskiej i Rolników zamontowano pulsacyjny znak STOP, który ma przykuwać uwagę kierowcy i dać dodatkowy sygnał, że dojeżdża on do miejsca, w którym musi się zatrzymać i ustąpić pierwszeństwa. Znak jest dobrze widoczny – w chwili gdy czujnik wykryje pojazd, na znaku uruchamiają się diody LED.

Ponieważ nie wszyscy kierowcy respektują znaki ograniczające prędkość, na ul. Rolników stosowane są również inne rozwiązania. Przed skrzyżowaniem z ul. Dożynkową zamontowano progi wyspowe spowalniające przejazd.

O ich montaż wnioskowała lokalna społeczność i Rada Dzielnicy Bojków. Mieszkańców niepokoiły zdarzenia drogowe, do których dochodziło w tym miejscu ze względu na nadmierną prędkość kierowców. Z kolei na ul. Rolników, na wysokości ul. Parkowej, zamontowano azyl dla pieszych, który ułatwia bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy. W ostatnim czasie progi zwalniające pojawiły się też na ul. Tokarskiej w Ostropie.

Info: gliwice.eu
Fot. materiały ZDM