Gliwice: 95 lat Związku Sybiraków

0
157

Związek Sybiraków obchodzi 95 rocznicę istnienia. Z tej okazji, przed ostatnią sesją Rady Miasta, która odbyła się 14 września, przedstawiciele gliwickiego oddziału Związku Sybiraków wręczyli honorowe odznaki i pamiątkowe medale prezydentowi Gliwic Adamowi Neumannowi, Radzie Miasta Gliwice i wiceprzewodniczącej Rady Miasta Gliwice Krystynie Sowie.

Na wniosek Komisji Zarządu Głównego Związku Sybiraków, prezydentowi Gliwic Adamowi Neumannowi oraz wiceprzewodniczącej Rady Miasta Gliwice Krystynie Sowie wręczono Odznakę Honorowego Sybiraka za szczególne zasługi na rzecz Związku. Prezydenta Gliwic i Radę Miasta Gliwice wyróżniono ponadto Medalem Pamiątkowym „95 rocznica Powstania Związku Sybiraków” za wsparcie i działania na rzecz tej organizacji.

– W imieniu Rady Miasta Gliwice, osób współpracujących ze Związkiem Sybiraków oraz swoim, bardzo dziękuję za wyróżnienie. Cieszy nas dobra, wieloletnia współpraca miasta ze Związkiem, doceniamy też działalność Związku Sybiraków. To ważne, żeby pamięć historyczna przetrwała i była przekazywana kolejnym pokoleniom. Takim dowodem pamięci jest chociażby postawiony przez miasto – właśnie z inicjatywy Związku Sybiraków – pomnik „Pamięci Zesłańców Sybiru” przy ul. Poniatowskiego – mówił podczas uroczystego spotkania prezydent Gliwic.

Związek Sybiraków został założony w 1928 r. z inicjatywy zesłańców i żołnierzy 5 Dywizji Syberyjskiej. Przez lata PRL-u nie wolno było Sybirakom mówić publicznie o tragicznych doświadczeniach. Dopiero w wolnej Polsce, po 1988 roku, gdy na nowo odrodził się Związek Sybiraków – także w Gliwicach – zesłańcy masowo wstępowali w jego szeregi. Nazwa ma przypominać o represji caratu, a później Stalina i jego następców wobec Polaków zsyłanych do łagrów i więzień, najczęściej w dalekowschodnie strony byłego ZSRR.

Inicjatorem i organizatorem Związku Sybiraków w Gliwicach był Kazimierz Grenczak, założyciel i wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w naszym mieście, który wraz z Marianem Babireckim, Józefem Borowcem, Wojciechem Dyhdalewiczem, Józefem Kawalerem, Antoniną Łuczyńską, Teresą Majowską, Janiną Sową i Anną Stumpf zorganizował zebranie założycielskie Koła Związku Sybiraków. Zarząd Oddziału w Katowicach powołał Koło Związku Sybiraków w Gliwicach uchwałą z 15 września 1989 roku. W 1999 roku Oddział ZS w Gliwicach z własnych środków ustanowił swój sztandar, który został poświęcony w Katedrze św. Piotra i Pawła przez ordynariusza diecezji gliwickiej śp. ks. bpa Jana Wieczorka. Gliwicki Związek zrzesza obecnie 122 zesłańców oraz byłych więźniów stalinowskich obozów.

– Działalnością Związku upamiętniamy losy zesłańców polskich na Sybir, pielęgnujemy wartości patriotyczne i tradycje narodowe. To wszystko przekazujemy młodemu pokoleniu m.in. podczas marszów, w których uczestniczymy z pocztem sztandarowym, promując miasto Gliwice – podkreśla Eugeniusz Cymbor, prezes zarządu gliwickiego Oddziału Rejonowego Związku Sybiraków.

Z okazji 95. rocznicy powstania Związku Sybiraków, 17 września, o godz. 12.00, w kościele p.w. św. Barbary odbędzie się msza święta. Zostanie odprawiona w Dniu Sybiraka, w 84. rocznicę napaści sowietów na Polskę.

Info: UM Gliwice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here