GliwiceInformacjeSport i rekreacja

Dziś Piast Gliwice rozpocznie rywalizację w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Dziś Piast Gliwice rozpocznie rywalizację w eliminacjach Ligi Mistrzów. Podopieczni Waldemara Fornalika zmierzą się na wyjeździe z BATE Borysów. Mecz rozpocznie się o g. 19.00 czasu polskiego. Kibicujemy!

Środowy mecz zostanie rozegrany na obiekcie mistrza Białorusi – Borisov-Arena, który może pomieścić 13 121 kibiców. Spotkanie poprowadzi sędzia Mete Kalkavan z Turcji. Na liniach pomagać mu będą Turcu Esat oraz Sarnet Cicek. Mecz będzie transmitowany przez TVP Sport. Transmisja spotkania dostępna będzie także na stronie internetowej TVPSPORT.PL i w aplikacji mobilnej, od godz. 18.35.

Dla Piasta Gliwice będzie to podwójnie premierowe i historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy nasi zawodnicy zagrają w meczu eliminacyjnym w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Po drugie – nigdy wcześniej drużyna BATE oraz gliwicki Piast nie miały okazji zmierzyć się ze sobą w bezpośrednim pojedynku.

–  Zdajemy sobie sprawę z kim gramy i czekamy na ten mecz. Na pewno mamy na niego swój pomysł. Wiemy jak chcemy zagrać, choć oczywiście nie zdradzę naszej taktyki i wariantów przygotowanych na to spotkanie. Oglądaliśmy spotkania BATE, nasi rywale widzieli nasze sparingi. Sądzę, że poziom wiedzy na temat drużyn jest taki sam. Wielkich tajemnic nie ma – stwierdził trener Waldemar Fornalik. – Czujemy duże emocje i nie możemy się doczekać tego meczu. Każdy zawodnik chce grać takie spotkania. Ciężko trenowaliśmy, jesteśmy przygotowani i z niecierpliwością wyczekujemy starcia z BATE – dodał kapitan Niebiesko-Czerwonych Gerard Badia.

Przed meczem z Piastem drużyna Alekseya Bagi może pochwalić się trzema ligowymi zwycięstwami z rzędu. Podopieczni Waldemara Fornalika podczas przygotowań do sezonu rozegrali trzy sparingi, w których odnieśli dwa remisy – z GKS Jastrzębie (2:2), słowackim Sered (2:2), a w próbie generalnej przed wylotem na Białoruś wysoko wygrali z Miedzią Legnica (7:1).

Liga białoruska grana jest systemem wiosna-jesień. Oznacza to, że zespół BATE Borysów znajduje się w środku rozgrywek. Ma za sobą czternaście rozegranych spotkań ligowych. Aktualnie zajmuje drugie miejsce w tabeli, tracąc do liderującego Dynama Brześć dwa punkty.

Piast w swojej historii rozegrał dwa dwumecze w eliminacjach Ligi Europy. Po sezonie 2012/13, kiedy to zespół Marcina Brosza zajął czwarte miejsce w ekstraklasie, Niebiesko-Czerwoni w drugiej rundzie mierzyli się z azerskim Karabachem Agdam. Pierwsza konfrontacja zakończyła się wynikiem 2:1 dla Azerów. Gliwiczanie przy Okrzei wyrównali stan rywalizacji, lecz niestety odpadli po dogrywce (2:2). Nagrodą za sezon 2015/16, w którym Piast sięgnął po wicemistrzostwo, miała być rywalizacja w Europie ze szwedzkim IFK Goteborg. Wówczas Niebiesko-Czerwoni ulegli na własnym boisku 0:3, natomiast na wyjeździe padł bezbramkowy remis.

Drużyna BATE w swojej historii zdobyła 15 tytułów mistrzów kraju. W ubiegłym roku sięgnęła po mistrzostwo trzynasty raz z rzędu. Zespół z Borysowa w ostatnich latach regularnie docierał do faz grupowych Ligi Mistrzów bądź Ligi Europy.

W kadrze Mistrza Białorusi możemy odnaleźć 11 reprezentantów swoich krajów (9 Białorusinów, 1 Fin, 1 Islandczyk), a także pięciu piłkarzy, którzy występują w reprezentacjach młodzieżowych. Piast w swoich szeregach ma dwóch zawodników, którzy mają za sobą występy w reprezentacjach młodzieżowych.  Średnia wieku zespołu BATE wynosi 25,56, natomiast w gliwickiej drużynie 26,18.

(źródło: Biuro Prasowe GKS Piast SA )