Za nami dożynki w Czerwionce-Leszczynach. Mieszkańcy sołectw i dzielnic gminy w ostatnim czasie licznie uczestniczyli w uroczystościach związanych z podziękowaniami za tegoroczne zbiory.

Jak co roku, panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały jeden z najważniejszych symboli dożynek – koronę dożynkową, która stanowi piękną ozdobę zarówno Mszy Świętych, które rozpoczynały wspólne świętowanie, a także późniejszych festynów. Drugim, obok korony, nieodłącznym symbolem dożynek jest chleb wypiekany z tegorocznych zbiorów, i przekazywany przez starostów dożynek na ręce przedstawicieli władz. „Chleb, który wręczają starostowie dożynek to piękny symbol. My zaś możemy obiecać, że będziemy dzielić go sprawiedliwie – mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski podczas dożynek w Bełku. – Kieruję również słowa uznania i wdzięczności w stronę rolników, za trud ich pracy”.

Dożynkowe festyny przyciągnęły tłumy mieszkańców z całej Czerwionki-Leszczyn, a także gmin ościennych. Występy artystyczne do późnych godzin nocnych bawiły wszystkich zebranych, uczestnicy dożynek brali udział w zabawach i konkursach, a najmłodsi mogli dodatkowo korzystać z licznych atrakcji – m.n. dmuchańcy, a także gier i zabaw po okiem animatorów. Nie zabrakło także koncertów, podczas których wystąpili m.in.: Michalina Starosta, Kapela z Naszego Miasteczka, zespół Disco Polo FOX, Mała Czarna, chór Vox Cordis, zespół Seven oraz zespół Trojoki.

W tegorocznych dożynkach na terenie Bełku, Ksiażenic, Palowic, Przegędzy, Stanowic, Szczejkowic, Czuchowa i Dębieńska uczestniczyli Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Zastępca Burmistrza Andrzej Raudner, Pełnomocnik Burmistrza ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Sekretarz Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Justyna Domżoł, Skarbnik Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Zbigniew Wojtyło, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Mariola Czajkowska, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Michał Cichoń, Sołtysi Sołectw, Radni Miejscy i Powiatowi, Radni Rad Sołeckich oraz Rad Dzielnic, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli.

Info: czerwionka-leszczyny.pl