Miniona niedziela ( 20 października 2019 roku) w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach, była dniem pełnych skocznych, radosnych dźwięków.

Muzyczny prezent dla miłośników dobrej muzyki został przygotowany pod patronatem Radia Silesia.

Bardzo interesująca propozycja kulturalna dotyczyła przede wszystkim promocji nowej płyty „Dziękować warto” Danuty Wiśniewskiej.

DANUTA WIŚNIEWSKA to piękna, dojrzała kobieta o niespotykanym talencie wokalnym.

Świetna wokalistka, obdarzona pięknym głosem to współzałożycielka zespołu Die Silinger, w którym śpiewała w duecie z Piotrem Feszterem. Współautorka tekstów piosenek zespołu. Śpiewa w języku polskim, gwarze śląskiej i języku niemieckim.

Pochodzi z Siemianowic Śląskich, na stałe mieszka w Niemczech. W latach 80’ była chórzystką Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Śląsk, w którym wykonywała też spore partie solowe. Przez ponad rok artystka występowała też w nieistniejącym już zespole FEET, wraz z którym nagrała jedną płytę, w ramach zespołu Die Silinger-  2 płyty.

Danuta Wiśniewska jest z wykształcenia pedagogiem oraz menagerem.

Od 2017 roku artysta postawiła na solową karierę i to z dobrym rezultatem. Bo piosenkarka odnosi spore sukcesy w rodzimych mediach i na listach przebojów (utwór Dziękować warto został Piosenką Roku 2017 w Liście Śląskich Przebojów Radia Piekary).

Obecnie znana jest z przebojów: Dziękować warto czy Najdroższa Mamo.

W trakcie niedzielnego występu piosenkarka otrzymała serdeczne podziękowanie od Radia Silesia za wydanie płyty „Dziękować warto”.

W trzy godzinnym koncercie wystąpili ponadto: Brygida i Robert Łukowscy oraz Zespół Ed-Ka, a także Metrum (Reni & Marco) .

BRYGIDA I ROBERT ŁUKOWSCY to zespół, który tworzą młodzi członkowie grający prawdziwie śląską muzykę. Na rynku muzycznym kapela istnieje od 2000 roku i przez ten czas zdobyła dużą popularność na Śląsku.

Kompozytorem większości utworów wykonywanych przez zespół jest Robert Łukowski, autorką prawie wszystkich tekstów jest Brygida Łukowska.

Zespół wydał już 4 płyty (Muzyka szczyńściem życia (2009), Autor swoich marzeń (2011), W małej kawiarni (2015), Nie traćmy chwil (2017)) i nagrał kilkanaście teledysków.

Grupa należy do najpopularniejszych śląskich zespołów – ich utwory na stałe goszczą na antenach śląskich rozgłośni muzycznych, telewizji TVS i telewizji regionalnych oraz telewizji poświęconych muzyce disco. Odnoszą też regularnie sukcesy w listach przebojów. Utwory wykonywane są zarówno w języku literackim, jak też w gwarze. Pod względem stylistycznym piosenki są bardzo zróżnicowane – od klasycznych szlagierów, poprzez muzykę pop, ballady, aż po muzykę dance. Testy dotyczą rodziny, miłości, życia. Piosenki są zarówno poważne, wręcz refleksyjne, jak też często humorystyczne.

Do najbardziej znanych przebojów grupy należą m.in.: Mario Magdaleno, W małej kawiarni, W naszych sercach, Życzenia dla Ciebie, Aleksandra, Autor swoich marzeń, Nieznajoma, Moc urodzinowych życzeń, Gdzie mam szukać, Nie traćmy chwil, Będę Twoja.

ZESPÓŁ ED-KA,  który debiutował w czerwcu 2017 roku założyli znakomity wokalista, tekściarz i kompozytor, od wielu lat związany z Wydawnictwem Box Music (mający też spory wkład m.in. w przygotowanie co roku Śląskiej Gali Biesiadnej) – czyli Edek Sikora oraz Jego Córka Kasia. Grupa gra w stylu pop i country rock. Członkowie zespołu to: pięknie śpiewająca Kasia Smus, Edek Sikora grający na gitarze, Zbyszek Czarnecki jednocześnie grający na klawiszach i śpiewający.  Ich wielki przebój to „Narysowałem Cię” czyli piękna i nastrojowa ballada o popowo-rockowym brzmieniu.

METRUM (RENI & MARCO) to zespół założony w 1998 roku. Grupa występuje od początku w niezmienionym składzie – jako duet: Teresa Dzięcioł – wokalistka, Marek Halup – wokalista, gitarzysta.

Oboje członkowie duetu mają ogromne doświadczenie muzyczne. Członkowie duetu poznali się oraz rozpoczęli współpracę w Niemczech.

Duet ma w swoim repertuarze zarówno piosenki w pełni autorskie, jak też publishingowe (przeboje innych artystów, do których zespół posiada prawa autorskie oraz majątkowe).

Autorką zdecydowanej większości tekstów jest Teresa Dzięcioł, Marek Halup jest natomiast kompozytorem muzyki oraz aranżerem większości utworów (na początkowych płytach zespołu znalazły się też kompozycje Andrzeja Skaźnika). Ponadto oboje członkowie duetu tworzą też dla innych artystów.

Zespół śpiewa najczęściej w języku polskim, gwarze śląskiej oraz w języku niemieckim choć generalnie śpiewa nawet w pięciu językach.

Duet wydał 1 kasetę ze światowymi przebojami oraz kilka płyt, nagrał też kilkanaście teledysków. Wśród pierwszych wydawnictw zespołu znalazły się płyty z przebojami niemieckimi, wykonywanymi w oryginalnym języku oraz światowymi przebojami. Z okazji 10-lecia grupy, zespół wydał płytę ze swoimi największymi przebojami, z okazji 15-lecia ukazała się płyta Amorek robi to co chce, jak też został zrealizowany koncert telewizyjny.

Zespół cieszy się bardzo dużą, popularnością, ich piosenki często pojawiają się w regionalnych rozgłośniach radiowych oraz telewizyjnych, czy telewizji TVS. Wiele ich teledysków odnosiło spore sukcesy w telewizyjnej Liście Śląskich Szlagierów, Szlagierowej Liście czy innych regionalnych listach (TVT Rybnik), a ich piosenka Cukiernik zdobyła też „Diamencik” w Śląskiej Liście Przebojów Radia Piekary.

Piosenki duetu mają zróżnicowany styl – większość stanowią utwory taneczne, romantyczne ballady, ale pojawiają się też piosenki w stylu typowych szlagierów oraz w konwencji biesiadnej. Teksty piosenek utrzymane są często w humorystycznym tonie, niemniej sporo jest też piosenek o miłości i życiu.

Zespół najczęściej występuje w śląskim regionie, choć zdarzają mu się koncerty w całym kraju, często też pojawia się poza Polską (Niemcy, Austria).

Do największych przebojów zespołu należą m.in.: Cukiernik, Gdy miałam 17 lat, Dziękuję za Twą miłość, Zgobnik, Lady Anita, Bukiet konwalii, Oma urwała klamka, Amorek robi to co chce, Jesteś w moim sercu, Miliony gwiazd, Nasza melodia.

Ten wyjątkowy koncert poprowadzi tradycyjnie niezastąpiony i jedyny w swoim rodzaju konferansjer – Marek Malarz „Biesiadny”.

Całe niecodzienne wydarzenie muzyczne było transmitowane na żywo przez Telewizję TVS.

Każda minuta śląskiego gwiazdozbioru zachwycała wszystkich słuchaczy muzyczną jakością, niezwykłym brzmieniem instrumentów i sporą dawką przekazywanych ze sceny emocji.

Dlatego publiczność, która wypełniła widownię do ostatniego miejsca, na koniec imprezy zgotowała artystom gromkie owacje.

Relacja: Agnieszka Łyko