Znakomite dialogi, błyskotliwe riposty, nieoczekiwane zwroty akcji, a do tego wytrawne aktorstwo, mnóstwo przyjemniej zabawy i olbrzymiego zaskoczenia.

To wszystko miłośnicy sztuki mogli przeżyć w czasie spektaklu teatralnego pt. „Śmiech wzbroniony w reżyserii –  Zbigniewa Stryja, w tłumaczeniu – Anny Tuszyńskiej.

Widowisko zostało wystawione w dniu 29 września 2918 roku, o godz. 19:00 w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach przy ul. Górniczej 1.

„ Śmiech wzbroniony” to chorwacka komedia, hit światowych scen autorstwa Miro Gavrana. Komedia uhonorowana została nagrodą Marina Držića przyznawaną przez Chorwackie Ministerstwo Kultury. Premiera tej sztuki odbyła się w Zagrzebiu w 2004 roku. Przetłumaczona została na kilka języków m.in.: angielski, rosyjski, słowacki, francuski, czeski i polski.

Jest to zaskakująca opowieść, pełna nagłych zwrotów akcji, spotkań na granicy zdrowego rozsądku i humoru…który czasem gorzko smakuje. Śmiech wzbroniony?! Wolno się śmiać, nawet głośno, ale…na własne ryzyko.

Sztuka ukazuje równanie z trzema niewiadomymi! Szalony trójkąt zależności… Ona, On i…Ona czyli komedia opowiada o trójkącie miłosnym mąż-żona-kochanka. Po latach romansu z dużo młodszą kobietą, relacje dwójki bohaterów ulegają destrukcji z inicjatywy młodej kochanki. Otrzymawszy policzek, mężczyzna traci wiarę w swoje możliwości i siły. Brakuje mu energii do życia, co przekłada się również na jego pożycie małżeńskie. Jak się okazuje, małżeństwo z wieloletnim stażem przez lata funkcjonowało w cichym porozumieniu, a żona doskonale wiedziała o miłosnych podbojach męża. Kobieta obserwując powolną degradację męskości swojego partnera, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć nieoczekiwane działania. Spotyka się z byłą kochanką męża, desperacko prosząc o to, by sprawy wróciły na dawne tory, tak by przysłowiowy wilk był syty i owca cała. Kobiety zawiązują pakt i wciągają w swoją intrygę nieświadomego mężczyznę, co owocuje licznymi nieporozumieniami

W przedstawieniu obraz  rzeczywistości zmienia się jak w kalejdoskopie, romanse i namiętności w tym przedstawieniu to jak domek z kart… Kto odważy się wyjąć kartę z tej kruchej budowli? Kto przerwie tę spiralę szalonych zdarzeń?

Spektakl na deskach Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach został przygotowane zaprezentowany  przez Teatr Nowy z Zabrza, gdzie premiera odbyła się 22.04.2017 roku.

W rolach głównych wystąpił: Zbigniew Stryj – reżyser spektaklu oraz Joanna Romaniak i Dagmara Noszczyk.

Znakomici aktorzy doskonale odnaleźli się w swoich rolach, włożyli mnóstwo pracy i energii, by odsłonić prawdziwe oblicze postaci. Każdy z nich potrafili z  dużym wdziękiem zbudować napięcie,  pełne zwrotnego tempa i pozwalał w przemyślny sposób odkrywać kolejne wątki sztuki.  Ich wyczucie rytmu dialogu i lekkość dykcji, przyprawiona szczyptą własnej interpretacji dała żartobliwy obraz trójkąta miłosnego.

Scenografia i kostiumy (Grupa dekoratornia 93) przygotowana rewelacyjnie, świetnie wykorzystana przestrzeń, a do tego trafiona gra światłem.

Aranżacja sztuki (Bogdan Kisiel) niewątpliwie stanęła na wysokości zadania. Muzyka –  z jednej strony dopełniała sztukę, z drugiej budowała napięcie.

Komedia „ Śmiech wzbroniony” dostarczyła widzom wielu niezapomnianych wrażeń, dobrej zabawy i dużo uśmiechu. Dlatego, każdy kto wychodził z sali miał poczucie, że na nudę nie było miejsca, ani czasu.

Relacja: Agnieszka Łyko