Rok 2018 to rok jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

Śpiew wyzwala radość, optymizm, niespotykane pokłady energii i siły. Wspólne śpiewanie wzmacnia więzi, sprawia, że wszyscy stają się sobie bardziej bliscy. Śpiewanie to super przyjemność, zwłaszcza w takich wyjątkowych okolicznościach jak 100 rocznica odzyskania niepodległości Polski i dowód na silną obecność ducha patriotyzmu. Śpiewając w tym wyjątkowym czasie oddajmy hołd naszym wielkim przodkom, dzięki którym żyjemy w wolnej, niepodległej Ojczyźnie.

By upamiętnić ten szczególny jubileusz odbył się po raz kolejny wspaniały koncert „ Nasza Wolna, Niepodległa”, ale tym razem w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach.

Koncert z udziałem profesjonalnych muzyków oraz dzieci i młodzieży ze Studia Piosenki i Musicalu przy Centrum Kultury w Knurowie został zorganizowany w dniu 17 listopada 2018 roku, o godz. 17:00.

Artyści w sobotnim wydarzeniu przypomnieli najciekawsze i najpiękniejsze utwory z przepastnego skarbca polskiej muzyki patriotycznej. W ten sposób oddali hołd bohaterom, którzy przelali swoją krew i oddali życie w obronie kraju i narodu polskiego.

Tego dnia wykonano pieśni patriotyczne – tradycyjne oraz współczesne – a publiczność od pierwszych dźwięków słuchała niczym zaczarowana i w niejednym oku pojawiły się łzy wzruszenia.

W czasie trwającego koncertu publiczność nie tylko słuchała, ale także towarzyszyła aktywnie wykonawcom, bo też nie można było opanować chęci i potrzeby śpiewania, kiedy wybrzmiewały takie pieśni ponadczasowe, jak: „Orszaki Dworaki” Agnieszki Osieckiej, „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Żeby Polska”, czy „Nadzieja” Jana Pietrzaka.

Z werwą godną żołnierskiej kompanii zaśpiewali najmłodsi wokaliści Pieśni Legionowe. Swoim występem dostarczyli wielu niesamowitych wzruszeń i wprowadzili oglądających w stan zadumy.

W piękną podróż muzyczną w głąb historii Polski zabrała mieszkańców Knurowa wokalistka obdarzona wyjątkowym talentem, o pięknej barwie głosu i miłym usposobieniu – pani Agnieszka Bielanik-Witomska. Piosenkarka przez wiele lat koncertowała w kraju i za granicą z Kabaretem „Pod Egidą” Jana Pietrzaka, a także artystka występowała na deskach śląskich teatrów muzycznych – w Gliwicach i w Chorzowie.

Artystce na scenie towarzyszył znakomity zespół muzyczny w składzie: Damian Stroka (gitara), Martyna Czapska (gitara basowa) i Łukasz Walczak (instrumenty perkusyjne).

Głównym celem projektu było krzewienie idei wspólnego muzykowania. Dlatego poprzez realizacje wspólnego koncertu młodzi wokaliści ze Studnia Piosenki i Musicalu działającego przy Centrum Kultury przy wsparciu profesjonalnych muzyków mogli zaprezentować swoje umiejętności i talenty muzyczne. Oczywiście kolejny raz podopieczni pani Agnieszki Bielanik-Witomskiej pokazali się zdecydowanie z jak najlepszej strony szerszej publiczności. A artyści z dużym doświadczeniem scenicznym jak pani Agnieszka i jej towarzyszący zespół mieli niepowtarzalną okazję do wspólnego przeżycia z młodymi ludźmi czegoś ulotnego i niepowtarzalnego.

Zainteresowanie tym artystycznym przedsięwzięciem było duże mimo, że koncert odbył się tydzień po 11 listopada. Bo dla tych co historia to istotny elementem życia, postanowili przeżyć to jeszcze raz.

Widownia z zapartym tchem i w ogromnym zaciekawieniem wysłuchała każdej piosenki i bardzo gorąco przyjęła występ wszystkich wykonawców, nagradzając ich gromkimi brawami.

Impreza była nie tylko okazją do odświeżenia w pamięci tych znanych melodii, wsłuchania się w ich słowa, lecz również do zachęcenia mieszkańców Knurowa, zwłaszcza młodych osób do śpiewania utworów swoich przodków. Przecież to młodzi będą mieli wielkie zadanie do wykonania: muszą te najpiękniejsze, polskie melodie przekazać swoim dzieciom, kolejnym pokoleniom, by pamięć o tych, dzięki którym jesteśmy wolni, którzy przelewali za nas swoją krew, nigdy nie umarła.

Ponadto przed i po koncercie można było obejrzeć w holu Domu Kultury wystawę „Ojcowie Niepodległości” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Ekspozycja prezentowała liderów walki o wolną Polskę z 1918 roku, którzy swoją postawą i pracą przyczynili się do wskrzeszenia Polski po 123 latach zaborów, Wśród Ojców Niepodległości znaleźli się: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński.

Wystawa „Ojcowie Niepodległości” składała się z 10 wolnostojących ekspozytorów trzyplanszowych na planie trójkąta foremnego. Część wstępna ekspozycji (plansze 2-12) zawierała, m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentujące proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazująca najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji „ Moja niepodległa”. W głównej części wystawy (plansze 13-30) uwidoczniono postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierały również krótkie biogramy postaci, a także fotografie archiwalne.

Wśród bohaterów wystawy był artysta, ale także dyplomaci, żołnierze i politycy, jak również działacze społeczni. Ci wszyscy „ Ojcowie Niepodległości” reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: Niepodległości Polski. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku Wolności.
Autorzy wystawy to: dr Zofia Fenrych, Mateusz Lipko. Współpraca: Grzegorz Czapski, Maciej Frycz, Paweł Miedziński, Magdalena Ruczyńska, dr Paweł Skubisz, prof. Włodzimierz Suleja.

Ten fantastyczny koncert z okazji 100 rocznicy niepodległości Polski został objęty patronatem Prezydenta Miasta Knurów Adama Ramsa oraz honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Sobotnie spotkanie w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach odeszło już do historii, lecz na długo utrwaliło w knurowskich umysłach poczucie umiłowania Ojczyzny i Niepodległości. Był to wspólnie spędzony czas pogłębiający zarówno wiedzę historyczną, jak i tożsamość narodową i patriotyzm.

Relacja: Agnieszka Łyko