Kultura i rozrywka

Dobry START

Uczniowie szkół prowadzonych przez Powiat Gliwicki korzystają z szeregu dodatkowych, nieodpłatnych zajęć pozalekcyjnych i z poradnictwa edukacyjno-zawodowego, za darmo wyjeżdżają m.in. na spektakle teatralne i lekcje muzealne oraz odwiedzają wyższe uczelnie i zakłady pracy, a ci potrzebujący biorą udział w różnych formach terapii. Dla szkół zakupiono też wiele materiałów i urządzeń stanowiących pomoce dydaktyczne. Wszystko w ramach projektu, na realizację którego powiat pozyskał unijne środki.
Projekt „START czyli Szkoła Twórcza, Atrakcyjna, Rozwijająca Talenty w Powiecie Gliwickim” współfinansowany jest z środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowany przez Powiat Gliwicki w okresie od września 2013 r. do czerwca 2015 r. w prowadzonych przez niego szkołach: dwóch zespołach szkół specjalnych – w Knurowie i Pyskowicach, Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, Zespole Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie oraz w Zespole Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach.

W projekcie udział bierze około 630 osób. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów i poprawa oferty kształcenia prowadzonych przez Powiat Gliwicki szkół o profilu ogólnym.

W trakcie dodatkowych, nieodpłatnych zajęć pozalekcyjnych, uczniowie podnoszą swoją wiedzę oraz rozwijają kompetencje kluczowe. Uczestnicy mogą rozwijać wiedzę i umiejętności z języka polskiego, języków obcych, przedmiotów ścisłych, historii czy geografii, uczęszczają na kółka muzyczne, taneczne, plastyczne, teatralne oraz dziennikarskie. Zajęcia prowadzone są w szkołach w formie warsztatów, ćwiczeń laboratoryjnych, konwersatoriów. Dodatkowo odbywają się wizyty studyjne i wyjazdy edukacyjne, m.in. na spektakle teatralne i lekcje muzealne. Uczniowie szkół specjalnych mają możliwość wzięcia udziału w hipoterapii i kynoterapii.

Duży nacisk w projekcie został położony na poradnictwo edukacyjno-zawodowe oraz wizyty na uczelniach wyższych i w zakładach pracy. W ramach doradztwa i opieki pedagogiczno-psychologicznej poszerzono ofertę edukacyjną szkół specjalnych m.in. o naukę komunikacji alternatywnej i radzenia sobie z agresją, pracę metodą stymulacji polisensorycznej, trening metodą EEG-Biofeedbeck, a w przypadku licealistów – o zajęcia przeciwdziałające uzależnieniom.

Ze środków projektowych zakupione zostały także pomoce dydaktyczne na potrzeby zajęć – zaczynając od książek, podręczników i filmów edukacyjnych, przez materiały biurowe i plastyczne, sprzęt laboratoryjny i multimedialny (m.in. laptopy, drukarki, programy edukacyjne),sprzęt fotograficzny, stroje na potrzeby kółek teatralnych, artykuły sportowe, a na dygestorium (wydzielonym miejscu w sali lekcyjnej służącym do przeprowadzania doświadczeń chemicznych) skończywszy.
Budżet projektu wynosi 980 360,00 zł, przy czym 88 stanowi unijne dofinansowanie, a 12 proc. – wkład własny.

dobry start

info: starostwo.gliwice.pl