Dni Japonii w Czerwionce-Leszczynach

0
764

Klub Kultury Japońskiej, MOK w Czerwionce-Leszczynach oraz Stowarzyszenie Sztuki Japońskiej Murasaki zaprosiły na Dni Japonii w Czerwionce-Leszczynach.

Od 1 do 3 czerwca w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach trwały warsztaty tańca, prowadzone przez Kazumi Hidai oraz Atsuko Okamura. Zwieńczeniem warsztatów był wspaniały pokaz tańca japońskiego oraz koncert bębniarzy IKKI z Tokio.

„Tegoroczne Dni Kultury Japońskiej odkryły przed miłośnikami Kraju Kwitnącej Wiśni piękno japońskiego tańca – mówi Janusz Lukaszczyk, organizator Dni Kultury Japońskiej w Czerwionce-Leszczynach, założyciel najstarszego w Polsce Klubu Kultury Japońskiej, działającego obecnie w Miejskim Ośrodku Kultury. – Do tej pory prezentowaliśmy głównie szermierkę japońską, tym razem postanowiliśmy przybliżyć, licznie zgromadzonym uczestnikom wydarzenia, taniec i muzykę japońską”.

W trzydniowych warsztatach tańca brały udział dziewczęta z Zespołu Tańca Nowoczesnego Rytm, które wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym zaprezentowały efekt ciężkiej pracy pod okiem japońskich instruktorek.

Na scenie CKE wystąpiły także Kazumi Hidai i Atsuko Okamura, prezentując różnorodne tańce japońskie. Publiczność miała więc okazję poznać dworskie, wyrafinowane tańce, ale także ludowe, uświetniające zazwyczaj okazjonalne uroczystości. Był także taniec modlitewny obrazujący modlitwę mnicha – tancerza o pokój. Koncert to jednocześnie prezentacja tradycyjnych strojów, urzekających feerią barw i wzorów.

W drugiej części koncertu na scenie CKE żywiołowo zabrzmiały tradycyjne bębny japońskie w wykonaniu grupy Samurai Drum IKKI. Muzycy w energetycznym koncercie, przybliżyli gościom część kultury swojego kraju związaną ze słynnymi, tradycyjnymi bębnami taiko.

Bębny, których używają muzycy, mają kilkusetletnią tradycję. Na początku były wykorzystywane do zaklinania pogody. Jak wyjaśniali organizatorzy wydarzenia – taiko używano, gdy proszono o słońce lub – odwrotnie – gdy susza dawała się we znaki i był potrzebny deszcz. Każda wieś miała swoją grupę takich bębnów. Do tej właśnie tradycji nawiązuje również działająca od 2002 roku grupa Samurai Drum Ikki. Był to już drugi koncert zespołu w Czerwionce-Leszczynach.

Zapytany o początki swojej fascynacji Japonią Janusz Lukaszczyk opowiada: „W czasie, gdy zajmowałem się malarstwem i tkactwem, jako kierownik artystyczny w placówce kultury w Czerwionce-Leszczynach wpadłem na pomysł zainteresowania społeczności działalnością muzealną. Skontaktowałem się z dość przypadkowo z osobą, która właśnie wróciła z Japonii i miała doświadczenie w zakresie konserwacji zabytków japońskich”.

Od tego momentu rozpoczął się najważniejszy zawodowo rozdział w życiu J. Lukaszczyka, a dzięki pasji i zaangażowaniu artysty był to zarazem początek niezwykle bogatej działalności, promującej kulturę japońską w Czerwionce-Leszczynach i w Polsce, a także Czerwionkę-Leszczyny w Japonii.

W 1983 roku powołano do życia Klubu Kultury Japońskiej w Domu Kultury KWK „Dębieńsko”. Już w roku 1985 nawiązano współpracę z Muzeum Narodowym w Krakowie – Wydziałem Sztuki Wschodu oraz Ambasadą Japonii w Warszawie. Był to początek szerokiej działalności jednego z najstarszych obecnie klubów japońskich w Polsce. Młodzi reprezentanci klubu błyskawicznie rozwijali swoje zainteresowania, eksponując je na bardzo popularnych w tym czasie wieczorach, czy „Dniach Japońskich”. Działalność wciąż nacechowana jest ogromną pracowitością i dyscypliną. Wszelkie programy przygotowywane są w sposób szczegółowy i bardzo profesjonalny.

„Pasja Janusza Lukaszczyka sprawia, że w MOK-u możemy organizować różnorodne zajęcia i warsztaty – od kaligrafii poprzez naukę języka japońskiego aż do sztuki władania tradycyjnym japońskim mieczem w ramach szkoły szermierki japońskiej” – podkreśla dyrektor MOK-u Mariola Czajkowska.

info: Czerwionka-Leszczyny.pl