Niedzielny wieczór ( 14.10.2018 roku) w Knurowie-Szczygłowicach tętnił wielką energią, kipiał emocjami i piękną harmonią.

Tuż po godz. 17:00 Dom Kultury przy ul. Górniczej 1 stał się sercem żydowskiego świata. Muzyczna podróż było dedykowane dla zarówno miłośników tego rodzaju muzyki, ale także dla szerokiej publiczności.

Na intensywne, melodyjne i piękne brzmienie żydowskiej muzyki zaprosił mieszkańców Knurowa zespół  Negev i jego liderka Agnieszka Bielanik-Witomska.

Grupa Negev pochodzi z Gliwic,  powstał w październiku 2008 roku. W jego repertuarze znajdują się tradycyjne żydowskie pieśni i utwory instrumentalne, jak również pieśni nawiązujące do tradycji i kultury żydowskiej. Artyści zainspirowani klimatem i urokiem muzyki żydowskiej, łączą wyjątkową muzykalność, pasję i sceniczne doświadczenie. Pierwsze koncerty zespołu miały miejsce w restauracji „Kolonialna” w Gliwicach podczas Wieczorów Kultury Żydowskiej. Kolejne odbyły się na zaproszenia: Domu Kultury w Górkach Wielkich k/Brennej, w Centrum Kultury w Knurowie, kilkakrotnie w Klubie Muzycznym „Angles” w Ustroniu, na Dniach Kultury Żydowskiej w Cieszynie, w Centrum Edukacji im. bł. Jana Pawła II w Gliwicach, w gliwickim Zborze Zielonoświątkowym z okazji Święta Tu B`szewat na zaproszenie p. Andrzeja Hławiczki. W 2012 roku Negev koncertował również w Gliwicach i w Katowicach na zaproszenie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z okazji Święta Chanuka (m.in. w Klubie Marchołt) oraz z okazji Święta Purim. W maju 2013 roku po raz kolejny zespół wystąpił przed gliwicką publicznością w Willi Caro, a w czasie  Nocy Muzeów w Archiwum Państwowym w Katowicach i w Muzeum Saturn w Czeladzi. 23 listopada 2013 r. Negev  ponownie zagościł do klubu Sztukateria w Knurowie,

Punktem zwrotnym w działalności artystycznej zespołu Negev okazał się koncert w gliwickim Teatrze Victoria 5 lipca 2014r. Od tamtej pory grupa regularnie koncertuje na muzycznych scenach w całym kraju oraz ma rzesze fanów.

Wokalista zespołu Agnieszka Bielanik-Witomska jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gliwicach w klasie śpiewu solowego u prof. Danuty Wiater  w 1994r. Ukończyła w 1996 roku Studium Wokalno-Baletowego przy Gliwickim Teatrze Muzycznym oraz w 1999 roku kierunek pedagogiczno – artystyczny na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Debiutowała w GTM w musicalu „Zorba” w roli Małej Bubuliny (1996), a także współpracowała z chorzowskim Teatrem Rozrywki. Piosenkarka przez wiele lat koncertowała w kraju i za granicą z Kabaretem „Pod Egidą”, a także artystka śląskich teatrów muzycznych – w Gliwicach i w Chorzowie. Ważnym rozdziałem w jej działalności jest praca instruktora z dziećmi i młodzieżą w Studio Piosenki i Musicalu przy CK w Knurowie.

Obecnie Agnieszka Bielanik-Witomska występuje jako solistka zespołu Negev ( od 2008 r.). Na scenie towarzyszą jej: skrzypek Bartłomiej Balcerzak oraz gitarzystka Katarzyna Kupiec.

Zespół na dzień dobry knurowianom zaserwował porywający utwór „Ajde Jano”, który wyraża tęsknotę za radosnym życiem i tańcem oraz jest wyznaniem miłości dla bliżej nie określonej Jany.

W dalszej części zespół zaśpiewał między innymi: Graj klezmerska kapela, Gdzie ja byłam gdzie, Bei mir bist du schon , Cymes, Bubliczki, Meszuge, Doina.

Oprócz tego pojawiły się jeszcze nieśmiertelne motywy z musicalu „Skrzypek na dachu” ( Gdybym był bogaty, To świt to zmrok), który jest jedną ze słynniejszych opowieści o żydowskiej społeczności.

Na scenie knurowskiej z zespołem Negev gościnnie wystąpili także: Jarosław Spałek ( trąbka), Martyna Czapska (gitara basowa), Łukasz Walczak ( instrumenty perkusyjne) oraz dzieci i młodzież Studia Piosenki i Musicalu przy Centrum Kultury w Knurowie.

Podopieczni Agnieszki Bielanik-Witomskiej wspólnie z Negev zaśpiewali między innymi takie utwory jak: Hevenu shalom alejchem, Grajmu Panu, Śpiewaj ydl mitn fidl, Genesis, Hava Nagila, Austeria.

Wykonawcy zbudowali nastrój i stopniowo dawkowali wrażenia płynące z żydowskiej muzyki. Negev pokazał bardzo dobry warsztat muzyczny. Słychać było i widać, że instrumentaliści dobrze się rozumieją oraz nieobce są im grane melodie, a dysponująca mocnym głosem wokalistka Agnieszka Bielanik-Witomska odnajduje prawdziwą przyjemność w śpiewanych tekstach. Niektóre wykonania miały wyraźny rys piosenki aktorskiej.

Niezwykłe wydarzenia muzyczne z udziałem zespołu Negev to duża dawka pozytywnej energii, które cieszyło się dużym aplauzem publiczności.  W trakcie występu zespół prowadził swoisty dialog z widownią, którzy dali się porwać we wspólny śpiew..

Relacja: Agnieszka Łyko