We wrześniu chórzyści ze Szczejkowic odwiedzili Litwę.

26 września Chór Parafialny „Jutrzenka” ze Szczejkowic wraz z proboszczem ks. Jackiem Ostrowskim oraz osobami towarzyszącymi wyruszył z pielgrzymką na Litwę.

Trasa pielgrzymki obejmowała sanktuaria, miejsca pielgrzymkowe i zabytkowe w Wilnie, Trokach, Szawlach i Kownie. Pierwszym miejscem, do którego chórzyści skierowali swe kroki był Dom Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, w którym został namalowany obraz Jezusa Miłosiernego według wizji św. siostry Faustyny. Następnie udali się do Kaplicy Ostrobramskiej z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie uczestnicząc we Mszy Świętej Chór „Jutrzenka“ zaśpiewał pieśni Maryjne, a najmłodsza uczestniczka pielgrzymki, Michalina Talaga zagrała na skrzypcach pieśń „Czarna Madonno“, czym wywołała wielkie wzruszenie wśród zgromadzonych w kaplicy.

Prócz katedr, kościołów, cerkwi, miejsc królewskich i książęcych, chórzyści zobaczyli Uniwersytet Wileński, Pałac Prezydencki, ulicę Literatów. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzili również miejsca, w których mieszkał i tworzył Adam Mickiewicz. Odwiedzili także Cmentarz na Rossie, gdzie w otoczeniu biało-czerwonych kwiatów i płonących zniczy znajduje się mauzoleum matki Piłusudskiego, u której stóp pochowano serce marszałka. Z Góry Trzech Krzyży podziwiali Wzgórze Zamkowe z basztą Giedymina i panoramę miasta.

„Misją specjalną naszego pobytu na Litwie było dostarczenie literatury polskojęzycznej do ośrodka polonijnego w Wilnie. Dzięki uprzejmości Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandry Pietruszewskiej, zostaliśmy zaopatrzeni w spory zestaw książek, który przekazaliśmy na ręce Artura Ludkowskiego – Dyrektora Fundacji Dobroczynności i Pomocy „Dom Kultury Polskiej w Wilnie” – wyjaśnia Waldemar Walento, chórzysta i uczestnik pielgrzymki. – Wilno jest pięknym miastem! Z pewnością ta pielgrzymka na długo pozostanie w naszej pamięci. Czas jednak wyruszyć dalej, więc już planujemy przyszłoroczny wyjazd” – dodał.

Info: czerwionka-leszczyny.pl