Zabytkowy zameczek w Leszczynach pięknieje 💎

Prace dotyczące obiektu nawiązują do pierwotnego kształtu zameczku wzorowanego na włoskich willach renesansowych i wybudowanego w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku, „dobrego pana na Leszczynach” – Konrada Bartelta w miejscu wcześniej istniejącego tutaj drewnianego dworu.

Czy wiecie, że .. zameczek uznawany był za jedną z najpiękniejszych budowli rezydencjalnych tamtych czasów na Śląsku.
Projektanci realizowanej obecnie inwestycji dotarli do archiwalnych zdjęć 🎞 i w swoich planach dążyli do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku. Neorenesansowy zameczek ma odzyskać dawny blask, zostanie więc odtworzony z najwyższą dbałością o jego pierwotny kształt i wygląd. Stąd m.in. dobudowany taras przed obiektem oraz kompleksowy remont elewacji z odtworzeniem detali architektonicznych. Zgodnie z poleceniem konserwatora zabytków odtworzona zostanie także zabytkowa klatka schodowa, a wszystkie drzwi, które podlegają ponownym montażom, zostaną odrestaurowane, jako elementy zabytkowe budynku.


Co warte podkreślenia, za realizację zadania odpowiada, specjalizująca się w pracach konserwatorskich, remontach, modernizacjach i adaptacjach architektury zabytkowej firma Restauro, która wcześniej zajmowała się pracami konserwatorskimi m.in. w warszawskich Łazienkach, Belwederze, czy zamku w Pszczynie.
Więcej o zadaniu ➡️ https://bit.ly/RewitalizacjaZameczku

 

info: czerwionka-leszczyny.pl