Niedzielnym koncertem tradycyjnego tańca japońskiego zakończyły się tegoroczne Dni Japonii w Czerwionce-Leszczynach.

W minionym tygodniu mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn mieli wiele okazji do poznania kultury Japonii. Od 4 do 7 października w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbywały się warsztaty tańca japońskiego, wyjątkową okazję do spotkania z gośćmi z Japonii mieli z kolei najmłodsi mieszkańcy. Hidai Kazumi, Okamura Atsuko oraz Fukumoto Takekazu – japońscy artyści, którzy wystąpili w niedzielnym koncercie w CKE, chętnie odwiedzali szkoły i przedszkola Czerwionki-Leszczyn, spotykając się z dziećmi i młodzieżą.

Niedzielny koncert w CKE, podczas którego wystąpili nie tylko japońscy artyści, ale także Zespół Tańca Nowoczesnego Rytm, był również okazją do podsumowań – w tym roku Klub Kultury Japońskiej w Czerwionce-Leszczynach obchodzi swoje 35-lecie. „Od wielu lat, dzięki działalności Klubu, możemy, nie opuszczając granic naszej gminy poznawać niezwykłą kulturę Japonii. Zajęcia oferowane przez Klub przybliżają nam w wyjątkowy sposób ten odległy kraj – mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. – Dzisiejszy występ, który oglądaliśmy z zapartym tchem, jest najlepszą odpowiedzią na pytanie dlaczego Klub działa w naszej gminie przez tyle lat” – dodał Burmistrz. Wspólnie z nim, najlepsze życzenia pomyślności w kolejnych latach działalności Klubu, złożyli także Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska.

Klub Kultury Japońskiej w Czerwionce-Leszczynach powstał w 1983 roku. W ramach swojej działalności realizuje programy edukacyjne, upowszechniające sztukę i kulturę Japonii na szczeblu gminy, powiatu, województwa i kraju. Działalność Klubu od 1984 roku ściśle związana jest z Ambasadą Japonii w Warszawie oraz Muzeum Manggha w Krakowie. Szeroko prowadzona przez Klub działalność międzynarodowa to spotkania, warsztaty i prelekcje, a także gościnne występy artystów japońskich. W swojej ofercie Klub proponuje zajęcia mini konserwacji zabytków, szermierki, projektowania, rysunku i malarstwa, a także języka japońskiego i kaligrafii. Od początku Klub prowadzony jest przez Janusza Lukaszczyka – członka „Salonu Przyjaciół Japonii” przy Ambasadzie Japonii w Warszawie, stowarzyszenia, które za cel stawia sobie budowanie relacji przyjaźni, wymiany kulturalnej, nawiązywania współpracy politycznej i naukowej między Polską i Japonią.

Występy japońskich artystów oraz Zespołu „Rytm” oklaskiwali także: Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Prezes Stowarzyszenia „Salon Przyjaciół Japonii” Ryszard Jabłoński oraz Wiceprezes Stowarzyszenia Edward Maniura, zaproszeni goście oraz miłośnicy kultury japońskiej.

Info: czerwionka-leszczyny.pl