Czerwionka-Leszczyny: XX Przegląd „Z piosenką i tańcem po Europie”

0
76

Dziś w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się dwudziesta, jubileuszowa edycja Przeglądu „Z piosenką i tańcem po Europie”.

Tegoroczną edycję Przeglądu uroczyście otworzył Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski wraz z Kierownikiem Referatu Oświaty,  Promocji, Kultury i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Rybniku Grzegorzem Potyszem życząc wszystkim uczestnikom udanych występów.

Od samego początku organizatorem Przeglądu „Z piosenka i tańcem i Europie” jest Przedszkole nr 10 im. Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach.

„W tym roku nasze przedszkole obchodziło w czerwcu swoje 35-lecie istnienia. Od 20 lat, cyklicznie organizujemy przeglądy dla przedszkolaków – wiosną recytatorski o Julianie Tuwimie, a jesienią przegląd europejski. Przeglądy odbywają się co roku, systematycznie, nie przestaliśmy ich organizować nawet w czasie pandemii. Wtedy odbywały się one online”

– podkreśliła Dyrektor Przedszkola nr 10 im. Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach Gabriela Grochla. Z okazji jubileuszowej edycji Przeglądu przybliżyła również jego historię:

„Dwadzieścia lat temu zorganizowaliśmy pierwszy przegląd – wtedy jeszcze jako konkurs europejski. Powołana komisja miała ogromny problem komu z uczestników przyznać trzy pierwsze miejsca, gdyż wszyscy  byli bardzo dobrze przygotowani. Konkurs odbył się wtedy w Domu Kultury przy ulicy Furgoła, a jego uczestnikami były tylko przedszkola z naszej gminy. Od kiedy przestał funkcjonować Dom Kultury przy ulicy Furgoła, przenieśliśmy się do domu kultury na ulicy Wolności, a Przegląd zyskał zainteresowanie wśród przedszkoli innych miejscowości. Zapraszaliśmy także dzieci z powiatów: rybnickiego, gliwickiego, wodzisławskiego, cieszyńskiego oraz mikołowskiego. W Przeglądzie brały również udział dzieci z Rybnika i Żor. Od kilku lat Przeglądy organizowane są w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach i cały czas cieszą się ogromnym powodzeniem. Bardzo się cieszymy, kiedy już od 1 września odbieramy telefony z pytaniem kiedy odbędzie się Przegląd. Zgłoszenia przedszkoli do udziału to przecież podstawa tego, aby mógł się on odbywać. Dziękujemy wszystkim za ogromny trud i pracę!”.

Dyrektor Przedszkola nr 10 Gabriela Grochla złożyła również podziękowania na ręce osób, które od samego początku wspierają przedszkole w organizacji Przeglądu.

W  tegorocznym Przeglądzie wzięły udział przedszkola:

 • Przedszkole nr 1 w Świerklanach
 • Publiczne Przedszkole w Lyskach
 • Przedszkole im. Marii Konopnickiej w Zbytkowie
 • Przedszkole Nr 1 ” Promyczek” z Oddziałem Integracyjnym w Czerwionce-Leszczynach
 • Przedszkole Nr 3 im. Janusza Korczaka w Czerwionce-Leszczynach
 • Przedszkole Nr 6 ” Pod Jarzębiną” w Czerwionce-Leszczynach
 • Przedszkole Nr 7 ” Skarbnikowa Willa” w Czerwionce-Leszczynach
 • Przedszkole Nr 8 ” Krasnala Hałabały” w Czerwionce-Leszczynach
 • Przedszkole nr 10 im. Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach
 • Przedszkole Nr 11 im. Jana Brzechwy w Czerwionce-Leszczynach
 • Przedszkole „Bajkowy Ogród” w Bełku
 • Oddział Przedszkolny przy SP Książenice
 • Oddział Przedszkolny przy SP Stanowice

Dzieci wspaniale zaprezentowały tańce z różnych krajów Europy.

W wydarzeniu uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Rybniku Grzegorz Potysz,  Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach Celina Cymorek, radni Rady Miejskiej, dyrektorzy przedszkoli i szkół biorących udział w przeglądzie.

Przegląd odbył się pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego oraz Starosty Powiatu Rybnickiego Damiana Mrowca.

info: czerwionka-leszczyny.pl

foto: Hanna Piórecka-Nowak, Katarzyna Mazur

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here