Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się XI edycja Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara Śląska na wesoło”.

Wczorajszy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara Śląska na wesoło” zagwarantował wszystkim zebranym w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym dużą dawkę uśmiechu i dobrej zabawy. W tegorocznej edycji turnieju zmierzyły się ze sobą gospodynie z Bełku, Dębieńska oraz Przegędzy, prezentując scenkę kabaretową na temat „Wi-Fi w domu i zagrodzie” oraz piosenkę „Wieś, miasto moich marzeń”. Wszystkie występujące Koła otrzymały pamiątkowe puchary, zaś po podliczeniu głosów publiczności okazało się, że podobnie jak w ubiegłym roku, Nagroda Publiczności trafiła w ręce Pań z Dębieńska. Podczas turnieju gościnnie wystąpiło również Koło Gospodyń Wiejskich nr 2 z Jankowic oraz Marek Szołtysek.

„Niezmiernie cieszę się, że co roku spotykamy się na Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. Dzisiaj Gospodynie dbają o nasz dobry humor, jednak w całej swojej działalności w wyjątkowy sposób troszczą się o gwarę śląską, tradycje, zwyczaje, kulturę i dziedzictwo naszego regionu. Za tę działalność kieruję w ich stronę słowa podziękowania – mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, otwierając turniej. – Najlepszym podkreśleniem wartości każdej inicjatywy i osób przekazujących młodym pokoleniom wiedzę o naszym regionie niech będą słowa dzisiejszego gościa, Marka Szołtyska: „Największym bogactwem Śląska jest sam Ślązak” – dodał Burmistrz.

Celem Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, integracja środowisk wiejskich, wymiana doświadczeń, umiejętności, promocja gmin i miast oraz prezentacja najcenniejszych wartości kultury ludowej śląska. Turniej ma na celu również zachowanie tradycji, folkloru, obrzędów i zwyczajów ludowych i przekazywanie ich młodym pokoleniom.

Turniej poprowadziła Kapela z Naszego Miasteczka.

Występy Gospodyń oklaskiwali: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Zastępca Burmistrza Andrzej Raudner, Pełnomocnik ds. Społecznych Aleksandra Chudzik, Zastępca Dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Anna Szymik, Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Rybniku Ewa Widuch, radni miejscy i powiatowi, sołtysi oraz zaproszeni goście.

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło” odbywał się pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego.

Info: czerwionka-leszczyny.pl