Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało na początku czerwca wyjazd szkoleniowy do Brukseli dla najbardziej aktywnych i zaangażowanych nauczycieli z całej Polski. Dzięki realizowanym od wielu lat projektom w Szkole Podstawowej nr 5 w Czerwionce, a wcześniej w Gimnazjum nr 4 oraz stałej współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz z Komisją Europejską w wizycie studyjnej wzięła udział nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce – Małgorzata Pyszny.  Starsi uczniowie SP 5, we współpracy z Urzędem Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny, w minionym roku realizowali projekt Europejski Uniwersytet Latający.

Im lepszy będzie nauczyciel, tym lepszy będzie świat. Im lepszy będzie świat, tym lepiej będzie nam się żyło – te słowa można uznać za motto konferencji wyjazdowej dla nauczycieli.

W ramach trzydniowej konferencji nauczyciele odbyli seminarium w Warszawie, w Biurze Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Tam zostali powitani przez Dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce, który stwierdził, że realizacja wielu ciekawych projektów nie byłaby możliwa w szkole, gdyby nie nauczyciele koordynujący projekty w szkołach, to dzięki ich zaangażowaniu młodzież ma szansę pogłębiać swą wiedzę.

W Warszawie omawiano również projekty, które w ostatnim roku realizowano w szkołach, dzielono się doświadczeniem, szczególnie zwracano uwagę na realizację projektów: EUL oraz Lekcja na 12 gwiazdek.

Natomiast w Brukseli nauczyciele odwiedzili między innymi Parlament Europejski oraz Komisję Europejską, mieli możliwość przyjrzenia się pracy unijnej administracji oraz uczestniczenia  w prelekcjach z pracownikami Komisji Europejskiej. Zajęcia warsztatowe dotyczyły projektów komunikacyjno-edukacyjnych, roli i funkcjonowaniu Komisji Europejskiej, zagadnienia „Fake News and disinformation in the EU” oraz dialogów obywatelskich, działań i roli Komisji Europejskiej w dziedzinie edukacji, sieci Europe Direct oraz funduszy europejskich.

„Spotkania były pełne niesamowitej energii, obfitowały w ciekawe inspiracje, rozmowy, dyskutowano o wartościach oraz ważnych dla szkoły i środowiska sprawach. Z pewnością wkrótce będzie czas i okazja, by nauczyciele uczestniczący w konferencji wyjazdowej mogli podzielić się z uczniami i współpracownikami zdobytą wiedzą oraz pomysłami. Sukces projektu w szkole to zawsze zaangażowanie, działanie, wspólna praca zespołu ludzi: uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkoły. Bardzo cenna jest zawsze współpraca z urzędem Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny. Tylko wspólne, solidarne działanie oraz dialog może zagwarantować naszym projektom sukces” podkreśla Małgorzata Pyszny

Info: czerwionka-leszczyny.pl