Czerwionka-Leszczyny: Wernisaż prac Józefa Hetmana
W Świetlicy Dzieci i Młodzieży w Czuchowie 18 października, odbył się wernisaż prac Józefa Hetmana.
W tym artystyczno-duchowym święcie, udział wzięli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Rybniku, w osobach Gabrieli Grochli – radnej powiatowej i wice Starosty Marka Profaski, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy – w osobach Stefani Szyp – radnej miejskiej i Andrzeja Raudnera – zastępcy burmistrza, dyrektor MOK w Czerwionce-Leszczynach – Marioli Czajkowskiej, Proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny w Czuchowie – ks. Andrzej Marcak oraz wikariusz: ks. Tomasz Kasperowicz, zaproszeni goście i mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn.
Józef Hetman urodził się w 1955 roku w Rybniku. Od dzieciństwa mieszka w Czerwionce. Emerytowany górnik Kopalni Węgla Kamiennego „Szczygłowice”.
Twórczością artystyczną zajmuje się od 1980 roku. Interesuje go pejzaż, architektura, portrety oraz sceny rodzajowe związane z ukochanym Śląskiem. Maluje na płótnie, a od kilku lat zagłębia również tajniki rzeźby.
Jest artystą z kręgu śląskich malarzy nieprofesjonalnych – zwanych malarzami intuicyjnymi. Jego działalność artystyczna została wyróżniona na licznych wystawach i konkursach. Jest jednym z założycieli Grupy Plastyków Nieprofesjonalnych w Czerwionce-Leszczynach oraz prezesem Stowarzyszenia „Barwy Śląska, z którym związany jest od 2007 roku. Aktywnie propaguje wiedzę na temat sztuki intuicyjnej, biorąc udział w licznych prelekcjach organizowanych na terenie szkół i muzeów. Prowadzi również zajęcia i warsztaty malarskie, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Razem ze Stowarzyszeniem co roku współorganizuje Konkurs Sztuki Intuicyjnej w Rudzie Śląskiej im. Juliusza Marcisza – rudzkiego malarza amatora, powstańca śląskiego i społecznika.
W 2018 r z inicjatywy Józefa Hetmana i Stanisława Trefonia została zorganizowana wystawa pt.”Stulecie amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim 1918 – 2018, która była największą wystawą sztuki amatorskiej zorganizowaną do tej pory w Polsce. Jest współtwórcą świątecznych szopek bożonarodzeniowych w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Czerwionce.
Jego obrazy znajdują się m.in. w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz w kolekcji mecenasa sztuki nieprofesjonalnej Stanisława Gerarda Trefonia w Rudzie Śląskiej.