Czerwionka-LeszczynyNewsy

Czerwionka-Leszczyny: To był dobry rok ! – Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”

Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” podsumowało mijający rok. Był to rok bardzo udany z kilku względów. Zrealizowaliśmy dwa projekty dofinansowane przez Gminę i Miasto Czerwionka – Leszczyny. Pierwszy z nich „Jesteśmy częścią przyrody – kontynuacja’ dotyczył lokalnych pomników przyrody i niektórych atrakcji przyrodniczych Gminy. Opisaliśmy oraz oznakowaliśmy dwa kolejne pomniki przyrody – lipę drobnolistną „Wiktoria” w Książenicach /w wyniku konkursu wyłoniono jej imię/ oraz wiąz górski w Czuchowie. Uczniowie szkół leszczyńskich, t.j. SP Nr 1 i Zespołu Szkół Specjalnych wzięli udział w konkursach fotograficznym i plastycznym oraz wycieczce do tych pomników.

 

Całość projektu koronuje folder, już szósty wydany przez Stowarzyszenie, „Atrakcje przyrodnicze Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny” /fot. 1/. Patronat Honorowy nad projektem objął Burmistrz Czerwionki – Leszczyn.

 

 

 

 

 

 

Pomnik przyrody – platan klonolistny „Karol” znalazł się w finałowej dziesiątce ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku 2018” /fot.2/!.

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie zgłosiło do kolejnej edycji konkursu kolejny pomnik z Leszczyn – dąb szypułkowy „Konrad”. Przy kościele p.w. sw. Andrzeja Boboli umieściliśmy nowa tablice o historii odzyskania XVII-wiecznego dzwonu „Maria” odzyskanego z Niemiec /fot.3/. Tablica stanowi 11 element ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej „Wśród leszczyn i śladów Bartelta” oddanej do użytku w 2009 roku. W ramach konkursu zorganizowanego przez gminne Centrum Organizacji Pozarządowych nakręcony został filmik o działalności SPL „Dzwon’ w aspekcie opieki nad starym leszczyńskim cmentarzem we współpracy z SP Nr 1.

 

Dobiega końca realizacja drugiego projektu „Przez pamięć i dziedzictwo do integracji”. W projekcie zajęliśmy się naszymi miejscami pamięci oraz wskazaliśmy kilka innych obiektów godnych upamiętnienia. Przybliżyliśmy mieszkańcom Gminy, a szczególnie Osiedla Malenie, postać patrona głównej ulicy na Maleniu – Józefa Lompy. Przy przystanku autobusowym na Maleniu postawiliśmy tablice z biogramem tego wybitnego Ślązaka /fot.4/.

Integracyjny charakter miała wycieczka „Śladami Lompy” do Olesna, Lubszy i Woźnik Śląskich w których Lompa spędził swoje życie. W wycieczce brali udział mieszkańcy Malenia, uczniowie SP nr 1 i ZSS oraz członkowie SPL „Dzwon”. W podobnym składzie odbyliśmy wycieczkę do lokalnych miejsc pamięci. Wszystkie miejsca pamięci zostaną zaprezentowane i szczegółowo opisane w siódmym folderze „Miejsca Pamięci w Gminie i Mieście Czerwionka – Leszczyny”. Folder ukaże się pod koniec grudnia.

 

 

Krzysztof Kluczniok

Prezes SPL „Dzwon”