Czerwionka-LeszczynyInformacje

Czerwionka-Leszczyny: Szkolne koło wolontariatu „Pomocna dłoń” w Stanowicach podsumowuje swoje działania

Szkolne koło wolontariatu “Pomocna dłoń” działające przy Szkole Podstawowej w Stanowicach funkcjonuje od 3 lat. Założycielkami koła były nauczycielki – Magdalena Leśnik-Laska i Klaudia Woźniak. W ciągu tych lat działalności koło wzięło udział w szeregu akcji mających na celu pomoc osobom potrzebującym.

“Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka, poprzez wolontariat staramy się odcisnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach jego życia. Staramy się, aby uczniowie w naszej szkole byli pełni pasji i zaangażowania, kierowali się wrażliwością i troską o drugiego człowieka. Uczniowie chcą nieść bezinteresowną pomoc, służąc tak potrzebującym, jak i samym sobie. Podejmowana przez uczniów – wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno-wychowawczy” – mówią opiekunki koła.

Koło wolontariatu “Pomocna dłoń” jest inicjatywą skierowaną do uczniów klas VIII, którzy chcieli pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

Koło wolontariatu starało się nieść pomoc wszystkim potrzebującym, szczególnie jednak skoncentrowane było na pomoc mieszkańcom Czerwionki-Leszczyn bądź gmin sąsiadujących.

“Jest szereg działań i akcji, którymi możemy się poszczycić należą do nich m.in akcja niesienia pomocy seniorom z naszej miejscowości, podczas której wolontariusze uczestniczyli w spotkaniach z osobami starszymi – mówi Magdalena Leśnik-Laska, Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu. – Działania wolontariackie skierowane na osoby starsze przyniosły obopólne korzyści. Nasi seniorzy otrzymali pomoc ze strony młodzieży, zaś młodzież miała okazję do tego, aby nauczyć się „pomagania”. Wszystkim bardzo podobała się realizacja tego zadania. Wolontariusze wykonywali zadania powierzone im przez osoby starsze. Pomagali w utrzymaniu czystości w domach, ogrodach. Jednakże często osoby starsze potrzebowały tylko jednego – rozmowy i poświęcenia im chwili uwagi. Jak duży efekt dało to przedsięwzięcie może stanowić sam fakt w jaki sposób seniorzy dziękowali za tak okazaną pomoc. Do szkoły przyszedł nawet list gratulacyjny skierowany do wychowawcy i rodziców uczniów klasy VIII, w którym nasza seniorka dziękuje za okazaną pomoc i gratuluje nam tak dobrze wychowanych i uczynnych uczniów. Po odczytaniu listu podczas zajęć niejednej osobie zakręciła się łezka w oku. Dla takich chwil warto żyć” – dodaje M. Leśnik-Laska.

Kolejnym dużym przedsięwzięciem było stworzenie “Przyjaznego zakątka” czyli zielonej klasy przy stanowickiej szkole podstawowej. Realizacja tego projektu pochłonęła dużo pokładów czasu, jak i energii. Podczas akcji zorganizowano zbiórkę palet, do stworzenia ławek. Wolontariusze zakupili rośliny, przygotowali miejsce stworzenia zakątka, wysypali go żwirem. Okazało się, że wolontariusze są także świetni w pracach remontowych, potrafią znakomicie szlifować i malować. Efekt pracy był imponujący. Powstało miejsce wypoczynku, wyposażone w wygodne ławki z materacami, są też leżaki i hamaki. “Nasz kącik wykorzystujemy zarówno na przerwach, jak i podczas zajęć w cieplejsze dni. Cieszymy się że mogliśmy zrobić również coś dla naszych kolegów i koleżanek” – mówią uczniowie.

Corocznie koło organizuje Dzień Wolontariusza, podczas którego szkolni wolontariusze organizują apel i przedstawiają idee wolontariatu, starając się zachęcić pozostałych uczniów do wsparcia swoich działań i włączenia się w szerzenie pomocy innym. “Staramy się, aby co roku dzień ten przybrał inna ciekawa formę. Wystawiamy przedstawienia niosące treści pomocy innym, ciekawe prezentacje, wywiady i zadania do wykonania dla wszystkich uczniów naszej szkoły” – relacjonują wolontariusze.

Każdego roku szkoła bierze udział w akcjach zbierania baterii i nakrętek.

Na początku roku szkolnego 2019/20 zorganizowano akcję „Światełko pamięci”, polegającej na zbiórce symbolicznych zniczy, które w przededniu Wszystkich Świętych wolontariusze zapalili na opuszczonych grobach starego i nowego cmentarza w Leszczynach. Ogłoszona przez wolontariuszy akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. 29 października wolontariusze zebrali się na starym cmentarzu w Leszczynach, aby zadbać o zaniedbane groby. Sprzątali głównie zaniedbane i zapomniane mogiły, dekorując je i zapalając na nich symboliczny znicz. “Praca nad sprzątaniem grobów przyniosła wolontariuszom wiele satysfakcji, dała poczucie zrobienia czegoś dobrego, w słusznej intencji. Celem naszej akcji jest nie tylko pomoc, ale także kształtowanie szacunku, wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych” – dodają nauczycielki.

Rok 2020 jest szczególny czas dla nas wszystkich, także i dla działań wolontariackich. Nauka zdalna zamknęła przed społecznikami nami wiele możliwości, a dobro i zdrowie naszych wolontariuszy stało się dla opiekunów koła priorytetem.

Wbrew przeciwnościom udało się zorganizować Pomoc dla Franka – akcję skierowaną na pomoc w zbieraniu funduszy na leczenie chorego chłopca. Stanowickie koło wolontariatu podjęło się pomocy chłopcu, który cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Franek potrzebował terapii genowej, wartej prawie 10 milionów złotych. Jest to najdroższy lek świata. Dzięki różnym działaniom szkole udało się zebrać 960 zł. “Byliśmy dumni, że także nasze inicjatywy mogły przybliżyć chłopca do wygrania walki z choroba. Obecnie chłopiec otrzymał już lek, o który tak mocno walczył. Miło nam, że przyczyniliśmy się również do tego sukcesu” – mówią z dumą młodzi wolontariusze.

Kolejną z akcji była pomoc pogorzelcom, którzy ucierpieli w pożarze familoków w Czerwionce-Leszczynach. Zorganizowano akcję polegającą na zbieraniu dobrowolnych datków przez wolontariuszy wśród społeczności szkolnej: uczniów, jak i nauczycieli. Datki zbierano również do przygotowanej skarbony, wystawionej w głównym holu szkoły. Dzięki czemu także rodzice, jak i opiekunowie naszych uczniów mogli wziąć udział w naszej akcji i dorzucić swój datek na ten cel.

Z racji pogłębiającej się epidemii szkolne działania zostały przerwane, jednak wolontariusze wraz z opiekunami starali się nadal nieść pomoc w sposób zdalny.

“Zaangażowaliśmy się w akcje charytatywne klikam – pomagam. Poprzez rozpropagowanie akcji staraliśmy się pomóc wszystkim potrzebującym wykorzystując podstawowe narzędzie naszej zdalnej nauki czyli komputer. Poprzez klikanie na odpowiednich stronach w odpowiednie ikony pomagaliśmy nakarmić zarówno głodne dzieciaki, pomóc zrealizować ich walkę z chorobą. Klikając między innymi na stronie www.pajacyk.pl, www.dobryklik.pl” – relacjonują.

Podczas pobytu w domach uczniowie tworzyliśmy różnego rodzaju rękodzieła, które wykorzystane zostaną podczas kiermaszu charytatywnego. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy powstały także kartki okolicznościowe, biżuteria, przedmioty z decoupagu i podkładki pod kubki. Okazało się, że nawet podczas nauczania zdalnego można pomagać innym.

“Nasze działania na pewno się nie skończą mamy szereg pomysłów, które postaramy się zrealizować. Zbliżający się okres Bożego Narodzenia jest dobrą okazją do podzielenia się swoją dobrocią. Mamy nadzieję, że nasze działania pozwolą na zrealizowanie marzeń niejednego dziecka” – podsumowuje Magdalena Leśnik-Laska, Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu.

Info: czerwionka-leszczyny.pl