Czerwionka-Leszczyny: Święto Techniki na Familokach

0
80

W dzielnicy familoków w Czerwionce-Leszczynach miało miejsce tegoroczne wojewódzkie otwarcie Industriady. Święto Szlaku Zabytków Techniki odbywało się łącznie w 33 obiektach zlokalizowanych w 25 miejscowościach i przebiegało pod hasłem „Technika. To was zaskoczy”.

roczystego otwarcia święta Szlaku Zabytków Techniki w Czerwionce-Leszczynach dokonali Wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża oraz Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

„Cieszę się, że Industriada na trwałe wpisała się w kalendarz wydarzeń w regionie i stała się jego świętem. Śląsk został zbudowany na przemyśle, który jest naszym dziedzictwem i przez lata stanowił koło zamachowe gospodarki. Obiekty poprzemysłowe zmieniły się i znów tętnią życiem, przyciągając atrakcjami i kuszą niepowtarzalną historią, która nigdzie indziej nie wybrzmiewa tak donośnie, jak u nas. Industriada to święto całych rodzin, nawiązanie do tradycji regionu i dowód na to, jak bardzo się zmienił przez dziesięciolecia” – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

„Industriada to wyjątkowe święto związane z historią przemysłu – podkreślił Burmistrz W. Janiszewski. – W 2016 roku Familoki zostały włączone w poczet obiektów Szlaku Zabytków Techniki. To radość i zobowiązanie, wyraz naszej troski o los zabytków i tworzenie nowej oferty dla mieszkańców i turystów. Życzę wspaniałej zabawy i wszystkiego dobrego dla wszystkich Państwa”.

Co roku program Industriady na Familokach jest niezwykle bogaty i przyciąga zarówno mieszkańców, jak i liczne grupy turystów.

Odwiedzający osiedle mogli tym razem wziąć udział w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Zespół zaprezentował pieśni nawiązujące do tradycji i obyczajów Górnego Śląska.

W programie wydarzenia odbywającego się na terenie Zabytkowego Osiedla Patronackiego kopalni „Dębieńsko” – Familokach, znalazły się także warsztaty naukowe i techniczne, animacje, gry, zabawy, przejazdy kolejką turystyczną. Była także możliwość zwiedzania tego wyjątkowego miejsca z przewodnikiem oraz uczestniczenia w wykładzie na temat historii roku magnatów przemysłowych.

Na finał zaplanowano widowisko multimedialne HiTec Music, łączące elementy muzyki, obrazu i tańca. Na scenie zaprezentował się także Kabaret Rak, zespół Muzykanty oraz artyści Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Dla uczestników Industriady zorganizowano loty balonem na uwięzi. Można było także wziąć udział w fabularyzowanej grze miejskiej z elementami audio.

W uroczystym otwarciu Industriady w Czerwionce-Leszczynach uczestniczyli także Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, Radny Sejmiku Woj. Śląskiego Grzegorz Wolnik, Radni Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach oraz Radni Powiatu Rybnickiego.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

zdjęcia przedstawiające przebieg Industriady na osiedlu Familoków

info: czerwionka-leszczyny.pl

foto: Hanna Piórecka-Nowak, Katarzyna Mazur

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here